Xi ile Putin, Moskova'da bir araya geldi

2019-06-06 11:24:01 CRI

Çin ve Rusya, yeni dönemde kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklığı ilişkisini daha da geliştirme konusunda anlaştı.


Söz konusu karar, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında dün Moskova'da yapılan görüşmede alındı.


Görüşmede iki lider, iyi komşuluk ve karşılıklı kazanç işbirliği ilkeleri doğrultusunda yeni dönemde kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının geliştirilmesi konusunda fikir birliği sağladı.


Xi görüşmede, Çin-Rusya ilişkilerinin yüksek düzeyde sürekli, istikrarlı ve sağlıklı şekilde gelişerek, tarihinin en iyi dönemine ulaştığına dikkat çekti.


Xi, “Her iki taraf da karşı tarafın kendi esas çıkarlarını korumasına destek veriyor, karşıklı olarak sağlam siyasi ve stratejik güven besliyor. Her alanı kapsayan ikili işbirliğini geliştirmenin yanı sıra, uluslararası meselelere ve küresel yönetişime aktif olarak katılarak, dünya barışı ve istikrarı ile uluslararsı adaleti koruma konusunda yapıcı rol oynuyor” diye konuştu.


Bu yılın Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü olduğunu anımsatan Xi, 70 yıl öncesinin hem bir kilometretaşı, hem de yeni bir başlangıç noktası olduğunu söyledi.


Xi, Çin'in Rusya ile birlikte iki ülke arasındaki yüksek düzey siyasi ilişkinin olumlu etkilerini güçlendirmeye, iki ülkenin halklarının ikili işbirliğinden daha fazla fayda görmesini sağlamaya ve küresel ilişkiler için daha fazla “Çin-Rusya çözüm planı” sunmaya hazır olduğunu vurguladı.


Günümüz dünyasında belirsizliklerin artması karşısında, mevcut ilişkinin güçlendirilmesinin iki tarafın karşılıklı strateji tercihi haline geldiğini vurgulayan Xi, ikili ilişkiler için şu önerileri sundu:


-İki taraf stratejik iletişim ve işbirliğini arttırmalı;

-İki ülke, ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin niteliğini yükselterek, ekonomi, ticaret, yatırım, enerji, bilim, teknoloji, havacılık ve uzay, tarım ile finans alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeli;

-Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesi sağlanmalı;

-Beşeri ve kültürel temaslar yoğunlaştırılmalı;

-BM Güvenlik Konseyi'nin iki daimi üyesi olarak Çin ve Rusya, uluslararası toplumla birlikte, çekirdeğinde BM, temelinde uluslararası hukuk kuralları olan uluslararası sistem ile çok taraflı ticaret sistemini korumalı, insanlık için kader ortaklığı kurulmasına yeni katkılar yapmalı.


Putin ise görüşmede, diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 70 yılda, iki tarafın ortak çabaları sonucunda ikili ilişkilerin tarihinde eşi görülmemiş bir seviyeye çıkarıldığının altını çizdi.


Kapsamlı ve verimli temasların sürdürüldüğüne dikkat çeken Putin, “Rusya ile Çin'in kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığı ilişkileri, iki ülkenin halklarına yarar getirdiği gibi, küresel güvenlik ile stratejik istikrarın korunmasına da katkıda bulunuyor” dedi


İkili ilişkilerin mevcut başarıların temelinde daha nitelikli şekilde geliştirilmesini arzuladığını belirten Putin, Xi'nin ziyaretinin yeni dönemde ikili ilişkilerin gelişimine güç katacağının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor