Çin Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin beyaz kitap açıklamasına tepki

2019-06-05 10:27:09 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı dün, ABD'nin "Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakereleri'nde Çin'in Duruşu" başlıklı beyaz kitap hakkındaki açıklaması üzerine bir değerlendirme yayınladı.


Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nin önceki gün yayımladığı "Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakerelerinde Çin'in Duruşu" başlıklı beyaz kitap hakkında ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi ile ABD Hazine Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.


Çin Ticaret Bakanlığı'nın ABD'nin açıklamasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ABD'nin çok taraflı ticaret kurallarını göz ardı ederek, ticaret açığı bahanesiyle sürekli tek taraflılık ile korumacılık önlemleri aldığına ve Çin ile ABD arasında ticari sürtüşme yarattığına işaret edildi.


ABD'nin ayrıca Çin'le yaptığı ticaret müzakerelerinde kendi taleplerini Çin'e dayatmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, ABD'nin zorbalık eylemlerinin iki ülkeye ve hatta bütün dünyaya zarar getirdiği, ABD'nin bu konudaki bütün sorumluluğu  üstlenmesi gerektiği ifade edildi.


Açıklamada, ABD hükümetinin küresel çıkarları görmezden gelerek, “Önce Amerika” politikasında ısrar ettiği, aynı zamanda hükümet gücüyle diğer ülkelerin işletmelerine zarar vererek küresel endüstri ve tedarik zincirini bozduğu hatırlatıldı.


Açıklamada, Çin'in her zaman en derin sabır ve samimiyetle ticaret müzakerelerini ilerletmeye çalıştığı, ABD'nin “Çin müzakerelerde geri adım atıyor” şeklindeki suçlamasının tamamen asılsız olduğu vurgulandı.


Açıklamada ayrıca, ABD'ye hatalı girişimlerden vazgeçip Çin'le aynı yönde ilerleyerek, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı ilerlemesi konusunda çaba gösterme çağrısında bulunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor