Tarihin en iyi döneminde Çin-Rusya ilişkileri

2019-06-04 20:41:00

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 5-7 Haziran günlerinde Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştirerek, 23. St Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılacak.

Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıldönümü kutlanırken, Xi Jinping'in Rusya'yı ziyaret etmesi, Çin-Rusya ilişkilerinin daha güçlü şekilde gelişmesini sağlayacak.

Çin ve Rusya liderleri 5 yılda yirmiden fazla görüşme gerçekleştirdi. İki lider sıkı çalışma teması ve derin kişisel dostluk kurdu. Liderler diplomasisi Çin-Rusya ilişkilerinde olgun, istikrarlı ve belirgin özelliklerden biri haline geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son olarak Beijing'de 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katıldı. Aradan iki ay geçmeden bu kez Xi Jinping Rusya'ya giderek St Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılacak.

Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Enstitüsü Müdürü Sergey Luzyanin, Xi Jinping'in St Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılımının bariz olarak forumun statüsünü yükselteceğini kaydetti.

Günümüzde uluslararası durumda yaşanan büyük değişimler karşısında, Çin ve Rusya, birbirinin gelişme yoluna saygı göstererek içişlerine karışmamaktadır. Bu, Çin-Rusya ilişkilerinin hep istikrarlı şekilde ilerlemesinin en önemli nedenidir. Çin-Rusya ilişkileri, en yüksek karşılıklı güven seviyesi, eşgüdüm seviyesi ve stratejik değere sahip büyük ülkeler arası ilişki tipi haline geldi.

İki ülke siyasi avantajları somut kazanımlara dönüştürmekle meşgul. İki ülke arasında oluşturulmakta olan ve çeşitli alanları kapsayan karşılıklı yarara dayalı işbirliği düzeni, gittikçe büyük potansiyelini ortaya çıkarıyor.

Çin ve Rusya arsındaki ikili ticaret hacmi 2018 yılında 100 milyar ABD Doları'nı aştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, bu miktarın büyük anlam taşıdığına işaret ederek ikili ticaret hacminin karşılıklı güvenin yükseltilmesinin sonucu olduğunu kaydetti.

Bir hafta önce, iki ülke sınırında ilk karayolu köprüsünün inşası başarıyla tamamlandı. İlk demiryolu köprüsü de inşa ediliyor. Çin-Rusya Doğalgaz Boru Hattı'nın doğu bölümü bu yıl içinde hizmete girecek. İki taraf enerji, altyapı tesisleri inşası, yüksek teknoloji, e-ticaret ve tarım gibi alanlarda işbirliği projelerini sürdürüyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov da Çin'in Rusya'ya yatırımlarının artarak devam edeceğini duyurdu.

Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişkiler 70 yılı geride bırakırken, çok farklı sınamalardan geçti. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi “Olgun, istikrarlı ve sağlam” kelimeleriyle Çin-Rusya ilişkilerinin mevcut durumunu tarif ediyor.

Son yıllarda Batı ülkelerinden yaptırımlarıyla karşı karşıya bulunan Rusya, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu gibi platformlarla adil rekabeti savunuyor ve korumacılığa karşı çıkıyor.

Çinli yetkililer de foruma katılarak çok taraflı sistemin korunması konusunda dünyaya çağrıda bulunacak. Çin ve Rusya'nın bu konuda beraber hareket etmeleri, dünya barışı ve istikrarının sağlanması adına belirleyici rol oynuyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor