Çin neden ABD'ye seyahat uyarısı yaptı?

2019-06-04 20:38:34 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı ABD'ye gidecek Çin vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulundu.

ABD makamları son günlerde ülkeye giriş çıkışlar sırasında Çin vatandaşlarına çeşitli zorluklar çıkarıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak harekete geçerek, ABD'ye seyahat eden Çin vatandaşlarının güvenliklerine dikkat etmelerini istedi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da ABD seyahatleri konusunda benzer bir güvenlik uyarısı geldi. Uyarılar yıl sonuna kadar geçerli olacak.

İki ayrı bakanlıktan gelen uyarılar, ABD'de güvenlik ve asayiş durumunun son dönemde hızla kötüleşmesi üzerine yapıldı. Güvenlik riskleri, Çin vatandaşlarının can ve mal güvenliğini tehdit edecek boyutlara ulaştı.

Yurt dışına en çok turist gönderen ülke Çin

Çin'de dışa açılma ve tüketime dayalı ekonominin gelişmesiyle, yurt dışında çalışan ve seyahat eden Çinlilerin sayısı her geçen yıl artıyor. 2018 yılında tam 150 milyon Çin vatandaşı yurt dışına seyahat gerçekleştirdi, bu oran önceki yıla göre yüzde 14,7 arttı.

ABD'nin 2018 yılında Çinli turist pastasından aldığı pay 3 milyona ulaşamadı, ABD'ye seyahat eden Çinli turistlerin sayısında yüzde 5,7'lik azalma oldu. Bu, son 15 yılda görülen ilk düşüş olarak dikkat çekti. Azalan Çinli turist sayısı, ABD ekonomisinde 500 milyon dolarlık zarara neden oldu. ABD'de güvenlik durumunun gittikçe kötüleşmesinin, bu tabloya yol açtığı belirtiliyor.

ABD'de Çin vatandaşlarının hedef olduğu hırsızlık ve soygun vakaları arttı. Ülkede sıkça meydana gelen silahlı saldırılar da turistleri tedirgin ediyor. Daha birkaç gün önce 1 Haziran'da Virginia'da 13 kişinin hayatını kaybettiği bir saldırı meydana geldi. Bu tip olaylar Amerikan toplumunu paniğe sevk ederken, ABD'nin dünyada en yüksek suç oranına sahip ülkelerden biri olduğu gerçeğini de gün yüzüne çıkardı.

Bununla birlikte, ABD'de yasa uygulama konusunda çifte standart ve ayrımcılık girişimleri gittikçe belirgin olmaktadır. Son zamanlarda Çin vatandaşları artan sıklıkla ABD'ye giriş çıkışlarda ve bu ülkede kaldıkları sırada, akıl almaz soruşturmalara maruz kalıyorlar. Bu muamele artık bir taciz boyutuna ulaşmış durumda. Üstelik bazı Amerikalı siyasiler, kişisel siyasi menfaatleri için Çin'i ve Çinlileri hedef göstererek, ayrımcı duyguları teşvik ediyorlar. Çin'e ait her şeye “casus” yaftası yapıştıran bu kesim, Amerikan toplumu arasında bir “Çin korkusu” yaratma gayretinde.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, geçen yıl Senato oturumunda yaptığı bir konuşmada, Çin'in ABD toplumuna tehdit oluşturduğunu, toplumunun buna tepki göstermesi gerektiğini söyleyecek kadar ileri gidebilmişti. Bu tür abartılı söylemler, ABD'ye giden Çin vatandaşlarının can güvenliğine somut bir tehdit yaratmaktadır.

ABD'ye gidecek Çin vatandaşları bundan sonra iki kez düşünecek

Böyle bir ortamda Çin'in ilgili birimlerinin güvenlik hususunda vatandaşlarını uyarmaktan başka çaresi yoktur. ABD'ye gitmeyi planlayan Çin vatandaşları, bundan sonra iki kez düşüneceklerdir. Halihazırda ABD'de bulunan Çin vatandaşları ve Çin şirketleri, kendilerini korumak için gerekli önlemleri alacaklardır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor