Xi'nin gezisi öncesi Rus uzman CRI muhabirine konuştu

2019-06-04 17:13:31

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 5-7 Haziran günlerinde Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştirerek, 23. St Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılacak.

Rusya Yeni Üniversitesi'nden (RosNOU) Asya-Pasifik araştırma merkezi başkanı Natalya Pecheritsa Xi'nin ziyareti öncesinde CRI muhabirine verdiği röportajda, 2019 yılında Çin ekonomisinin istikrarlı bir başlangıç yaptığını, iç talebin ekonomiyi geliştiren başlıca unsur haline geldiğini söyledi.

Çin'de 2019 yılının ilk çeyreğine ait makro ekonomik verilere göre, gayri safi yurt içi hasıla geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6,4 artarak beklentileri aştı.

Çin ekonomisinin yılın ilk çeyreğindeki iyi performansına değinen Pecheritsa, Çin ekonomisinin motivasyonunun dış ticaretten iç talebe döndüğünü, yurtiçinde büyük bir tüketici pazarı bulunduğunu hatırlattı. 2018 yılında Çin'de tüketimin gayri safi yurt içi hasılaya katkı oranının yüzde 76,2'yi bulduğuna işaret eden Pecheritsa, 2019 yılında bu oranın yüzde 80'i aşmasının beklendiğini kaydetti.

2018 yılında Çin ile Rusya arasında ikili ticaret hacmi 107 milyar 60 milyon ABD Dolarını bularak ilk kez 100 milyar doları aştı. İkili ticaret hacminde büyüme oranı yüzde 27,1'i buldu. Rusya, Çin'in önde gelen 10 ticaret ortağının başında yer alıyor.

Çin, emtia türleri açısından bakıldığında, ağırlıklı olarak Rusya'ya mekanik ve elektrikli ürünler ihraç ediyor, Rusya'dan ithal edilen ürünler ise ağırlıklı olarak ham petrol, kömür, enerji ve kereste gibi alanlarda yoğunlaşıyor.

Pecheritsa, iki liderin doğru yönlendirmesiyle, ikili ticaret hacminin gelecekte 200 milyar doları aşabileceğini kaydetti.

Pecheritsa, “Rusya, Çinlilerin turizmde başlıca hedef ülkesi haline gelmektedir. Öte yandan, Rusya'da eğitim gören Çinli gençlerin sayısı, iki ülkenin ortaklaşa düzenlendiği büyük çaplı uluslararası forum ve ticari görüşmelerin sayısı da artmaktadır. Bu tür etkileşimler, iki ülke arsında karşılıklı güveni artırırken sermayenin iki ülke arasında hızla akması için koşullar da yarattı.” diye konuştu.

Bu yıl, Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıldönümü. Bu bağlamda iki taraf bir dizi diplomatik ve kültürel etkinlik düzenleyecek.

Pecheritsa, Çin-Rusya ilişkilerinin sürekli derinleştirilmesiyle, Rusya'da Çince öğrenenlerin sayısının gittikçe arttığını, Çince konuşmanın popülerleştiğini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor