Wang Yi, Macron'un Diplomatik Danışmanı Bonne'yle görüştü

2019-06-04 11:49:06 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Diplomatik Danışmanı Emmanuel Bonne'yle bir telefon görüşmesi yaptı.


Wang Yi görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Mart ayında Fransa'ya yaptığı ziyaret sırasında Emmanuel Macron'la derin stratejik temaslar gerçekleştirdiğini anımsattı.


Wang Yi, iki ülkenin, Xi ile Macron'un vardığı önemli fikir birliklerini hayata geçirerek, birbirinin önemli ve makul kaygılarına saygı göstermesi gerektiğini dile getirdi. Wang, Fransa ile Çin'in ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni aşamasında daha büyük gelişmeler sağlanması için çalışmasının önemini ifade etti.


Mevcut tek taraflılığın, korumacılığın ve zorbalığın uluslararası ekonomik düzeni ciddi şekilde etkilediğini kaydeden Wang Yi, söz konusu durumun küresel yönetişim ve dünya barışı ile istikrarında olumsuz etkiler yarattığını vurguladı.


Wang, Çin ile Fransa'nın küresel etkiye sahip büyük ülkeler olarak, dünya barışı ve uluslararası düzenini korumak için gerekli sorumluluğu üstlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Wang Yi, iki tarafın kısa süre sonra Osaka'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi'nde şu birkaç konuda adım atılmasını sağlamak üzere çaba göstermesi gerektiğini söyledi:

-Çok taraflılık korunarak, tek taraflılığa ve korumacılığa karşı çıkılması. Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) merkezinde bulunan çok taraflı ticaret mekanizmasının savunulması;

-Ortaklık ruhu yaygınlaştırılarak, makro politikalarda eşgüdümünün güçlendirilmesi;

-Kalkınma perspektifi öne çıkartılarak, dünya ekonomisinin dengeli ve kapsayıcı gelişmesinin teşvik edilmesi ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesi.


Wang, Çin'in Fransa'yla Paris Protokolü'nün hayata geçirilmesini destekleyerek, küresel çapta yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir bir kalkınmaya yardımcı olmayı temenni ettiğini aktardı.


Emmanuel Bonne ise, Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin Fransa ziyaretinin başarıyla düzenlendiğini hatırlatarak, ülkesinin Çin'le yakın temaslarda bulunmayı umduğuna işaret etti.


Bonne, karşılıklı güveni güçlendirmek ve somut işbirliğini derinleştirmek için çalışacaklarını belirtti.


Fransa'nın Çin'le çok taraflılık ve uluslararası işbirliğine önem verdiğini söyleyen Bonne, iki tarafın G20, iklim değişikliği ve İran nükleer sorunu gibi önemli küresel ve bölgesel konularda işbirliği yapmasının önemine dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor