Çin dışişlerinden Singapur başbakanına övgü: Böyle rasyonel sesler duyulmalı

2019-06-03 20:19:43 CRI

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Shangri-La Diyaloğu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Çin'in güçlenmeye devam ettiğini tüm ülkelerin kabul etmesi gerektiğini, bu süreci engellemenin mümkün ve rasyonel olmadığını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Singapur Başbakanı Lee'nin konuşmasıyla ilgili olarak, dünyada bunun gibi daha fazla rasyonel seslerin yükselmesi gerektiğine dikkat çekti.

Lee Hsien Loong konuşmasında Çin'in kalkınmasının kendisine ve dünyaya büyük katkılar getirdiğine işaret ederek, yeni kurallar saptanırken Çin'in daha fazla söz hakkına sahip olma isteğinin de gayet makul bir düşünce olduğunu kaydetti.

Her ülkenin tek bir kültürel değer yargısını ve siyasi rejimi kullanmasını beklemenin gerçekçi olmadığını belirten Lee Hsien Loong, dünyadaki kültürel çeşitliliğin insanlığın güç kaynağı olduğunun altını çizdi.

Dışişleri sözcüsü Geng Shuang, bölgesel işbirliğine dair muhtelif görüşler olduğunu, Lee Hsien Loong'un açıklamasının bölge ülkelerinin genel arzusunu yansıttığını ifade etti. Geng, objektif ve rasyonel seslerin daha çok duyulmasını beklediklerini söyledi.

Sözcü Gen Shuang, Pentagon internet sitesinde yayımlanan “ABD Savunma Bakanlığı Hint-Pasifik Stratejisi” adlı raporda yer alan “Çin, dev bir revizyonist ülke olarak, uluslararası sistemi zedeliyor” iddiasına da tepki gösterdi. Geng, bu iddianın Çin'le alakası olmadığını vurguladı.

Geng, uluslararası düzenden yana olan Çin'in Birleşmiş Milletler Tüzüğü'ne imza atan ilk ülke olarak şimdiye kadar 100'den fazla uluslararası örgüte katıldığını, 500'den fazla uluslararası anlaşmaya imza attığını hatırlattı.

Geng, BM Güvenlik Konseyi'nin en çok barış koruma gücü gönderen üyesi olan Çin'in uluslararası nizamı korumaya devam edeceğini söyledi.

Sözcü, ABD'nin kendi çıkarı ve bölge ülkelerinin ortak çıkarlarından hareket ederek, bölgesel barış, istikrar ve kalkınmaya faydalı işler yapması çağrısında bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor