Dünyada yeni yeşil alanların dörtte biri Çin'de

2019-06-03 19:39:50 CRI

NASA'nın uydu verilerine göre dünyada 2000-2017 yıllarında yeni ortaya çıkan yeşil alanların dörtte biri Çin'de yer alıyor. Çin'in bu konuda katkı oranı dünyada birinci sırada bulunuyor.

Dünyadaki orman kaynaklarının sürekli azaldığı bir dönemde, Çinliler ülkelerinde ormanlık alanların yayılmasını sağlıyor. Geçen onlarca yıl boyunca, Çin'de yeni çıkan ormanların yüzölçümü, Fransa'nın yüzölçümünün iki katından fazla.

Beijing şehrine 200 kilometre mesafede yüzölçümü 74 bin 700 hektarı aşan ve dünyanın en büyük yapay ormanı olarak bilinen Saihanba Orman Çiftliği yer alıyor.

Çin, 1962 yılında Hebei eyaletindeki Saihanba'da orman çiftliği kurdu. Saihanbalılar, aşırı soğuk bölgedeki ağaçlandırma, tohum ve fidan üretimi gibi teknik sorunların üstesinde gelerek sadece 20 yıl içinde 60 bin hektarı aşkın orman yetiştirdi. Bu Singapur'un yüzölçümünden büyük bir alan demek.

Bu ormanlar, Hunshandake kum toprağının güneye girmesini etkin şekilde engelledi. Meteorolojik verilere göre, günümüzde Beijing'de bahar sezonunda kum fırtınası yaşanan günler, 1950'li yıllara oranla yüzde 70 oranında azaldı.

Öte yandan Saihanba her yıl Beijing ve Tianjin kentlerine 137 milyon metreküplük temiz su ve 550 bin tonluk oksijen sağlayarak bu iki kenti koruyan önemli bir ekolojik duvar haline geldi.

Saihanba Ormanı Çiftliği'ni inşa edenler, 2017'de Birleşmiş Milletler'in çevre korumayla ilgili en yüksek onuru olan Dünyanın Koruyucusu ödülüne layık görülerek övgü toplamıştı.

Geçen yüzyılın ortalarında, Çin'de orman örtüsü oranı sadece yüzde 10 civarındaydı. Özellikle kuzey Çin ve kuzeybatı bölgelerindeki ekolojik durum son derece kırılgandı, kum fırtınaları ciddi zararlar yaratıyordu.

1978 yılında Çin'de kum ve fırtınayı önlemek amacıyla ülkenin kuzeydoğu, kuzey ve kuzeybatı bölgelerini kaplayan koruyucu orman şeridi projesi başlatıldı.

40 yılı aşkın bir zaman içerisinde, söz konusu koruyucu orman şeridi, kum ve fırtınanın önlenmesi, su ve toprağın korunması, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi gibi konularda önemli rol oynayarak Çin'in kuzeyinde ekolojik afetlere direnen bir yeşil şerit oluşturdu.

2018 yılı sonunda kadar, söz konusu koruyucu orman şeridi projesi kapsamında tamamlanan ağaçlandırma projelerinin yüzölçümü 30 milyon 140 bin hektarı buldu.

Öte yandan, Çin, küresel ekolojik yönetişime aktif bir şekilde katılıyor. Çin, toplam 33 ülkeyle 40 ormancılık işbirliği anlaşması imzaladı, 106 gelişmekte olan ülke için 3 bin ormancılık personeli yetiştirdi. Çin küresel ekolojik güvenliğin korunmasına büyük katkılar yapmaya devam ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor