“Çin-Rusya ilişkisini uzun bir gelecek bekliyor”

2019-06-03 12:01:27 CRI

Çin-Rusya Dostluk, Barış ve Kalkınma Komitesi Eş Başkanı Boris Titov, Çin ile Rusya arasındaki ilişkinin tarihin en iyi döneminde olduğunu ve ikili ilişkileri çok uzun bir geleceğin beklediğini söyledi.


2019 St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Fuarı, 6-8 Haziran günlerinde düzenlenecek. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de forumun açılış töreninde bir konuşma yapacak.


Çin-Rusya Dostluk, Barış ve Kalkınma Komitesi Eş Başkanı Boris Titov, söz konusu forum öncesinde CRI muhabirinin sorularını yanıtladı.


Titov, Çin ile Rusya arasında kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkisinin derinleşmesiyle birlikte, iki ülkenin bütün alanları kapsayan işbirliğinde sürekli yeni atılımlar kaydettiğine işaret etti.


Çin ile Rusya arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 107 milyar 60 milyon ABD dolarıyla yeni bir rekora imza attı. İki ülke arasındaki ticaretin büyüme hızı da yüzde 27,1 oranına çıktı.


Titov bu verilere ilişkin olarak, Çin ile Rusya arasında ticaret ve yatırım alanındaki işbirliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu, gelecekte iki tarafın ticaret ve yatırım işbirliğinin yönü hakkında araştırmalar yapılarak, Rusya-Çin ilişkisine daha fazla katkı yaratılması gerektiğini söyledi.


Rusya ile Çin arasındaki Kuşak ve Yol işbirliğine de değinen Titov, Rusya'nın, Çin'in Kuşak ve Yol inşasındaki önemli bir ortağı olarak, ulaşım altyapı tesisleri, tarım, petrol ve doğalgaz gibi önemli projelerde Çin'le aktif şekilde işbirliği yaptığını belirtti. Titov, iki taraf arasındaki işbirliğinin genel olarak çok geniş bir alanı kapsadığını vurguladı.


Titov, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in St. Petersburg'da düzenlenecek Uluslararası Ekonomi Fuarı'na katılımı ve Rusya'ya yapacağı ziyarete ilişkin olarak da, “Çin liderinin her Rusya ziyareti ikili ilişkilere kilometre taşı niteliği taşıyan etkiler getirebiliyor. Ziyareti sırasında bazı yeni projeler de imzalanıyor” şeklinde konuştu.


Titov son olarak, Rusya ile Çin arasındaki ilişkinin şu an tarihin en iyi döneminde bulunduğunu ve gelecekte daha geniş kalkınma alanına sahip olacağını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor