Çin: ABD, müzakerelerde taahhütlerine uymadı

2019-06-02 11:36:09 CRI

Çin: ABD, müzakerelerde taahhütlerine uymadı

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün yayımlanan beyaz kitapta, ABD'nin daha önce verdiği taahhütlere ticaret müzakereleri esnasında üç kez aykırı davrandığı belirtildi.  

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, bugün Çin'in ABD ile sürdürülen ticaret müzakerelerindeki duruşunun açıklandığı bir beyaz kitap yayımladı.

Beyaz kitap olarak anılan belgede, ticaret müzakerelerinin Şubat 2018'den başlamasından bu yana geçen süre içinde iki ülkenin varılacak anlaşmayla ilgili birçok hususta mutabakat sağladığına işaret edilerek, “Müzakerelerde birkaç kez dalgalanma yaşandı ve bunlar tamamen ABD'nin verdiği taahhütlere uymamasından kaynaklandı.” ifadesi kullanıldı.

Belgede, ABD yönetiminin, ticaret müzakerelerinin başlamasının üzerinden bir ay geçmişken Çin'e karşı “301. Madde” soruşturmasını başlattığı ve Çin menşeli 50 milyar dolar değerindeki ürüne yüzde 25'lik ek gümrük tarifesi uygulayacağını açıkladığı belirtildi.

İki ülkenin Mayıs 2018'de karşılıklı ticaret savaşı açılmamasını öngören ortak bir bildiri yayımladıklarının, ancak 10 gün sonra ABD'nin Çin'e karşı ek tarife uygulamayı sürdüreceğini açıkladığının altı çizilen belgede, “ABD, Mayıs 2019'da Çin'e mesnetsiz şekilde ‘sözünden cayma' suçlamasını yöneltti ve 200 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürüne uygulanan ek tarifeyi yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkardı. Dahası, ABD, 300 milyar dolar tutarında Çin menşeli ürün için de ek tarife prosedürlerini başlatacağını ilan etti.” ifadeleri kullanıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor