Çin: Ticaret müzakereleri karşılıklı saygı ve eşitliğe dayanmalı

2019-06-02 11:11:20 CRI

Çin: Ticaret müzakereleri karşılıklı saygı ve eşitliğe dayanmalı

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün yayımlanan beyaz kitapta, Çin ile ABD arasında yürütülen ticaret müzakerelerinin karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı fayda ilkelerine dayanması gerektiği belirtildi.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, bugün Çin'in ABD ile sürdürülen ticaret müzakerelerindeki duruşunun açıklandığı bir beyaz kitap yayımladı.

Beyaz kitap adı verilen belgede, Çin'in her iki tarafın da kabul edebileceği bir anlaşmaya varmayı arzuladığı ifade edildi.

Belgede, “Müzakereler, bir taraf diğerini müzakere etmeye zorluyorsa yahut müzakerelerin sonuçları yalnızca taraflardan biri için faydalı ise başarıya ulaşamaz.” denildi.

Çin'in müzakelere dair duruşunun ayrıntılarıyla aktarıldığı belgede, “Karşılıklı saygı, iki tarafın birbirinin toplumsal sistemine, ekonomik sistemine, kalkınma yoluna ve hakkına, birbirinin temel çıkarları ile başlıca endişelerine saygı göstermesidir; ‘alt sınırları' zorlamamak, ‘kırmızı çizgileri' aşmamaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Belgede, Çin'in ısrar ettiği “eşitlik ve karşılıklı fayda” ilkeleriyle ilgili olarak ise “İki taraf arasındaki müzakerelerde durum eşit olmalı ve müzakerelerin sonuçları karşılıklı olarak fayda getirmeli. Varılan nihai anlaşmada çifte kazanç durumu olmalı.” ifadelerine yer verildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor