Çin: ABD'nin tek taraflı başlattığı ticari sürtüşmeye karşılık verdik

2019-06-02 10:37:17 CRI

Çin: ABD'nin tek taraflı başlattığı ticari sürtüşmeye karşılık verdik

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, bugün "Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakerelerinde Çin'in Duruşu" başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.

Beyaz kitap olarak anılan belgede, Çin ile ABD arasında yürütülen ticaret müzakerelerine dair genel durum ve Çin'in müzakerelerdeki tutumu ayrıntılarıyla açıklandı.

ABD'nin Mart 2018'den bu yana tek taraflı olarak sürdürdüğü ticari sürtüşmeye Çin'in güçlü bir karşılık vermek zorunda kaldığına işaret edilen belgede, Çin'in devletin ve halkın çıkarlarını savunma kararlılığının tam olduğuna vurgu yapıldı.

Belgede, Çin'in ticari ihtilafların çözümünde işbirliği yollarına başvurmaya ve çifte kazanca dayalı bir anlaşmaya varmaya hazır olduğuna dikkat çekilirken, ancak söz konusu işbirliğinde kırmızı çizgilerin bulunduğu, Çin'in büyük ve önemli ilkesel konularda hiçbir taviz vermeyeceği ifade edildi.

Çin'in ticaret savaşına katılmak istemediği belirtilen belgede, ancak Çin'in bir ticaret savaşından da korkmadığı, mecbur kalması hâlinde bu savaşa katılacağı yazıldı.

Beyaz kitap olarak anılan belgede, nisan ayı itibarıyla Çin'in ABD'ye yaptığı ihracatta art arda beş aydır düşüş görüldüğüne, ABD'nin Çin'e ihracatının da sekiz aydır gerilediğine işaret edildi.

Ticari sürtüşmenin getirdiği belirsizlikler nedeniyle iki ülke işletmelerinin yatırım ve işbirliğine dönük “bekle ve gör” tutumunu izlemeye başladığı belirtilen belgede, iki tarafın karşılıklı yatırımlarında da azalma görüldüğü ifade edildi.

Belgede, Dünya Ticaret Örgütü'nün 2019 yılında küresel ticaret için büyüme öngörüsünü yüzde 3,7'den yüzde 2,6'ya çektiği de kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor