“Çin'de borsa ve döviz kurunda istikrar korunabilir”

2019-06-01 19:25:18 CRI

Çin'in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası'nın eski başkanı Dai Xianglong, Çin'in borsa ve RMB döviz kurundaki istikrarı koruyabilecek güçte olduğunu söyledi.

Dai Xianglong, Çin Uluslararası Ekonomik Temaslar Merkezi'nin evsahipliğinde dün başkent Beijing'de düzenlenen Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkileri konulu seminerde yaptığı açıklamada, Çin'in ABD'nin başlattığı ekonomik savaşla başa çıkabilecek kabiliyette olduğunu, olası finansal riskleri önleyebileceğini ve ortadan kaldırabileceğini söyledi.

Washington'un ticari ihtilafları sürekli tırmandırdığının altını çizen Dai, bunun sonucunda uluslararası finans piyasalarında geçen yıldan bu yana büyük dalgalanmalar yaşandığını, süreçten en çok zararı ise borsaların gördüğünü dile getirdi.

Çin'in bu zorluklarla başa çıkabileceğini ifade eden Dai, “Makroekonomik verilerimiz makul bir aralıkta tutulurken, piyasaya duyulan güven önemli ölçüde arttı. ABD de dâhil olmak üzere diğer ekonomilerin büyüme oranları düştü. Uluslararası Para Fonu, Çin'in 2019'a dair büyüme tahminini 0,1 puan yükselterek yüzde 6,3 olarak revize etti.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Dai Xianglong, Çin borsalarının uzun vadeli yatırım değerine sahip olduğunu da kaydetti.

Döviz kurunu da değerlendiren Dai, Çin'in kur istikrarını koruyacak temellere sahip olduğuna işaret ederek, "RMB döviz kuru için bir piyasa mekanizması oluşturuldu ve istikrar korunacak. Kur istikrarı için gerekli ekonomik temeller de mevcut; zira ekonomi istikrarlı şekilde büyüyor, kur istikrarı sürüyor ve yeterli döviz rezervimiz var.” dedi.

Dai Xianglong, Çin'in Washington'un ticari anlaşmazlıkları tırmandırmasına karşı çıktığını, RMB'nin değerini düşürme yoluna gitmeyi de düşünmediğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor