Çin ve ABD, savunma ilişkilerini ele aldı

2019-06-01 11:31:13

31 Mayıs-2 Haziran günlerinde düzenlenen 18. Shangri-la Diyaloğu'na katılmak üzere Singapur'da bulunan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, dün ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile bir görüşme yaptı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sözcü, görüşmenin olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleştirildiğini söyledi. İki tarafın, orduları arasındaki ilişkiler ve Kore Yarımadası nükleer sorunu gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulunduğunu ifade eden Wu, görüşmede bazı konularda mutabakat sağlandığını dile getirdi.

Ordular arası ilişkilerin istikrarının korunmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Sözcü Wu Qian, iki ülkenin liderleri arasında varılan fikir birliklerinin yerine getirileceğini, işbirliği ve temasların yoğunlaştırılacağını ve risklerin kontrol altına alınacağını kaydetti.

Çinli Savunma Bakanı Wei Fenghe'nin ABD tarafının Taiwan sorunu hakkındaki olumsuz girişimlerine şiddetle karşı çıktığını vurgulayan Sözcü, ABD'nin, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusunda Çin ordusunun kararlılığı, iradesi ve kabiliyetini küçümsememesi gerektiğine işaret etti.

Wu Qian, Kore Yarımadası sorununa da değinen iki tarafın, yarımadanın nükleerden arındırılması ve bölgesel barış ve istikrarın korunması için çabaları sürdürmeyi bir kez daha teyit ettiğini belirti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor