Çin'den ABD'ye doğru yola dönme çağrısı

2019-05-31 20:12:06

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin şu anki durumu iyi tanıyarak doğru yola dönmesini umduğunu belirtti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin tek taraflı ve korumacı uygulamalarının, Amerikan halkının tepkisini çektiğini ve uluslararası toplumca da eleştirildiğini söyledi.


ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Çin ile ekonomik ve ticari sorunları hal yoluna koymakta olduğunu ve Çin'in, ABD ile bir ticaret anlaşması yapmak istediğini söylemişti. İki taraf arasında daha önce bir anlaşmaya varıldığını dile getiren Trump, ancak Çin'in bu anlaşmayı bozduğuna dikkat çekmişti. Trump, Çin menşeli ürünlere uyguladığı gümrük tarifesinin, Çin'e yıkıcı etki yarattığını da ifade etmişti. Yabancı üreticilerin Çin'den ayrılarak Vietnam gibi diğer Asya ülkelerine geçtiğini hatırlatan ABD Başkanı, Çin'in çok zayıf bir ülke haline geldiğini sözlerine eklemişti.


Bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Geng Shuang, ABD tarafının bu gibi yalanları bir ya da iki kez söylemediğini vurguladı. Sözcü, Çin'in her defasında bu yalanları çürüttüğüne, ancak ABD'nin çok ısrarcı ve hatta takıntılı bir şekilde aynı yalanları tekrar ettiğine dikkat çekti.


Sözcü Geng, “Bugün ABD'yi aynı cümleyle uyarmak istiyorum: Yalanlarınızı abartmayın ve başkalarının yargılama yeteneğini küçümsemeyin. Şu anda ABD'nin tek taraflı ve korumacı uygulamaları, Amerikan halkının tepkisini çekiyor ve uluslararası toplumca da eleştiriliyor. ABD'nin mevcut durumu iyi tanıması ve en kısa sürede doğru yola dönmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor