Çin: İdeolojik farklılıkları bir kenara bırakıp işbirliğini güçlendirmeli

2019-05-31 19:17:02

Çin, dünya düzeni ve çok taraflı ticaret sisteminin darbe aldığı günümüzde ideolojik farklılıkları bir kenara bırakarak işbirliğini güçlendirme çağrısı yaptı.


Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed kısa süre önce düzenlenen “25. Asya'nın Geleceği” adlı uluslararası temaslar konulu toplantıda, tüm tarafların ideolojik farklılıkları bir kenara bırakarak, dostluk ilişkilerini tesis edip işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini açıklamıştı.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Malezya Başbakanı'nın çağrısıyla ilgili tutumunu anlattı.


Muhammed'in açıklamasını takdirle değerlendirdiklerine dikkat çeken Geng Shuang, Çin'in “medeniyet üstünlüğü” ve “medeniyetler çatışması” prensiplerinde ısrarcı olanları, 90 yaşını aşkın kıdemli siyasetçi Muhammed'in önerisine kulak vermeye davet ettiğini dile getirdi.


Geng, Çin'in tek taraflılık ve ticari korumacılığın yayıldığı, dünya düzeni ve çok taraflı küresel ticaret sisteminin darbe aldığı bir dönemde ideolojik farklılıkları bir kenara bırakarak değişim ve işbirliğini güçlendirme çağrısında bulunduğunu aktardı.


Sözcü, Çin'in Malezya dâhil tüm dünya ülkeleriyle birlikte çok taraflılığa dayalı dünya düzenini ve küresel barışı korumaya ve küresel kalkınmayı hızlandırmak için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu kaydetti.

      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor