Çin: ABD'nin Huawei'e baskısını meşrulaştıracak kanıtı var mı?

2019-05-30 21:00:53 CRI

Çin Dışişleri'nden yapılan açıklamada, ABD'nin bir süredir Huawei şirketine baskı yaptığı, ancak şu ana kadar somut bir kanıt sunamadığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD yönetiminin, son zamanlarda ilgili ülkelerin halklarını Huawei şirketinin güvenlik sorunu olduğuna inandırmaya çalıştığını, ancak herkesin ABD'nin bir kanıt sunup sunmayacağıyla ilgilendiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Amerikan şirketlerinin ABD yönetimiyle kanunlar çerçevesinde işbirliği kurduğunu, ancak Huawei'in Çin hükümetinin piyonu olduğunu ifade etmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de Huawei'in yasaklanmasının bazı kanıtlara dayandığını ileri sürmüştü.

ABD'li yetkililerin açıklamalarına değinen Sözcü Lu, Washington'ın sonunda bir kanıttan bahsettiğini belirtti. Lu, ABD'nin önce ideolojik sebepleri öne sürüp daha sonra Çinli şirketlerin merkezi hükümetle ilişkilerini söz konusu ettiğini, ancak insanların asıl ilgilendiği şeyin Washington'ın kanıt sunup sunmayacağı olduğunu vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor