Çin: Gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına doğru yaklaşılmalı

2019-05-30 19:01:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına doğru bir şekilde yaklaşılması, bu durumun doğurduğu fırsatların görülmesi gerektiğini açıkladı.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Japonya'da düzenlenen 25. Asya'nın Geleceği Uluslararası Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin Huawei'nin teknolojisini mümkün olduğunca kullanacağını belirtti.

Muhammed, ABD'nin ve diğer Batılı ülkelerin, Asya ülkelerinin de artık rekabetçi ürünler ortaya koyabildiğini kabul etmeleri, rakiplerini tehdit etmemeleri gerektiğini ifade etti.

Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, “Mahathir Muhammed'in sözleri, gerçeğe uygun ve adil ifadeler. Çin ve Malezya dâhil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin, kalkınma becerilerini ve teknolojik seviyelerini geliştirmeye kesinlikle hakları var.” dedi.

Ekonominin küreselleştiği günümüzde, karşılıklı yarara dayalı işbirliği ile ortak ilerleme sağlanmasının, tüm ülkeler için kalkınma alanını genişlettiğine işaret eden sözcü, “Belirli ülkelerin, Mahathir Muhammed'in bu tavsiyelerini dikkatle dinleyerek, gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına doğru bir tavırla yaklaşmasını, bu durumun doğurduğu fırsatları görmesini umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor