Gözler Xi'nin Rusya gezisinde

2019-05-30 15:51:10 CRI

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui, Cumhurbaşkanı Xi'nin Rusya ziyaretiyle ilgili bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 5-7 Haziran günlerinde Rusya'yı ziyaret edecek ve 23. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılacak.Zhang, yerli ve yabancı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, tek taraflılığın giderek uluslararası düzeni tehdit ettiği şu günlerde, Çin-Rusya ilişkilerinin olgunlaştığı ve siyasi güvenin arttığını söyledi.

İki ülke arasında ticaret hacmi geçen sene 100 milyar doları aşarak rekor kırdı. Çin ve Rusya enerji, havacılık, uzay, bağlantı şebekesi, tarım, finans, teknoloji, internet ve e-ticaret gibi alanlarda çok sayıda projenin inşasını yürütüyor.

Uluslararası işlerde Beijing ile Moskova arasındaki verimli koordinasyon da sürüyor, taraflar BM'nin çekirdeğinde yer aldığı uluslararası sistemi ve çok taraflılığa dayalı dışa açık küresek ekonomik düzeni savunmaya devam ediyor.

2019 yılı itibariyle Çin-Rusya diplomatik ilişkisinin 70 yılı geride bıraktığını kaydeden Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui, Cumhurbaşkanı Xi'nin ikinci görev süresine başlamasının ardından ilk Rusya ziyaretini gerçekleştireceğini belirtti.

Xi, Rusya temasları kapsamında Putin'le beraber diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek çeşitli etkinliklere katılacak. Ziyaret sırasında iki ülke arasında işbirliği anlaşmaları da imzalanacak.

Xi, ayrıca Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi konulu St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılacak.

Xi, forumda bir konuşma yapacak ve sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim konusunda görüşlerini açıklayacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor