CGTN ile Fox arasında “okyanus ötesi tartışma”

2019-05-30 11:54:13

Beijing saatiyle 30 Mayıs sabahı 8:26'da iki ülkenin heyecanla beklediği Pasifik Okyanusu'nu aşan canlı televizyon tartışması büyük dikkat çekti.

Çin Medya Grubu'na bağlı İngilizce yayın yapan CGTN sunucusu Liu Xin ile ABD'nin Fox Business Network kanalından sunucu Trish Regan, canlı yayında iki ülke arasındaki ticari sürtüşme dâhil olmak üzere birçok konuyu tartıştı.

Liu, Beijing stüdyosunda uydu yoluyla Trish Regan'ın “Altın Zaman” programına bağlandı. Bu Çinli bir sunucu ile Amerikalı bir sunucu arasında gerçekleştirilen ilk canlı buluşma olarak tarihe geçti.

Bazı basın organları bu tartışmayı televizyon tarihinde unutulmaz bir an olarak niteledi.

Trish Regan bunun ABD televizyon tarihinde eşi görülmemiş bir diyalog olduğunu ve ABD kamuoyunda farklı görüşlerin dinlenmesi için bir fırsat sunduğunu belirtti.

İki taraf adil ticaret, fikri mülkiyet hakları, Huawei, gümrük tarifeleri, Çin'in gelişmekte olan ülke statüsü ve ABD'nin Çin'in sistemi hakkında “devlet kapitalizmi” ithamlarıyla ilgili 16 dakika süren bir diyalog gerçekleştirdi.

Liu programda Çin-ABD ticari sürtüşmesiyle ilgili şahsi kanaatlerini aktararak, Trish Regan'ın gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sürecine ilgi göstermesini beklediğini söyledi.

Çinli sunucu Liu Xin, programa "Trish'e çok teşekkür ediyorum, bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Doğrudan sizinle diyalog yapmayı hiç düşünmemiştim." diye başladı. Ancak Liu'nun 30 saniyelik konuşması 3 kez Trish tarafından kesildi. Trish Regan'la yapılan tartışmada, Liu Xin Çin-ABD ticareti ve fikri mülkiyet gibi iki ülkenin yakından izlediği sorunlara değindi.

CGTN ile Fox arasında “okyanus ötesi tartışma”

Ticari müzakereler: Çin hükümetinin tutumu açıktır

Trish Regan Liu Xin'in ticaret müzakereleriyle ilgili görüşünü sordu. Liu Xin, "Çin ile ABD arasındaki ticari müzakerelerin hangi aşamaya geldiğini bilmiyorum. Ancak Çin hükümetinin tutumun çok net olduğunu görüyorum." dedi. Liu, ABD'nin samimiyetle müzakereye oturması ve Çinli temsilcilere saygı göstermesi durumunda olumlu bir sonucun ortaya çıkacağına inandığını ve ticaret savaşının iki ülkeye de yararlı olmayacağını söyledi.

Fikri mülkiyet: İki ülke arasında karşılıklı yarar olabilir

Fikri mülkiyet konusuna gelindiğinde, Liu Xin, "Karşılıklı yarar ilkesi temelinde birbirimizden öğrenebilmeliyiz, örneğin sahip olduğumuz fikri mülkiyet haklarını satın almak istiyorsan, bence sorun olmaz. Neden olmasın? Karşılıklı yarar yaratabiliriz. Ben İngilizceyi Amerikalı bir hocamdan ve Amerikalı arkadaşlarımdan öğrendim." diye konuştu.

Çin'in gelişimi: Biz de güçlü olmak isteriz, ancak gücün tanımlanması önemli

Çin'in gücüyle ilgili görüşlerini paylaşan Liu Xin şunları söyledi:

"Çin bir yetişkin gibi büyüyemez mi? Hiçbir zaman zayıf bir ülke olmak istemedik, biz de güçlü olmak isteriz. Ancak gelişmekte olan ülkeyi nasıl tanımladığınız önemlidir."

Liu Xin, gümrük tarifelerinin indirilmesinin, iki ülkeden tüketicilerin daha ucuz fiyatla karşı tarafın mallarını satın almasını sağlayacağını söyledi. Liu, “Kuralların hâkim olduğu dünyamızda, bir taraf kuralları değiştirmek istiyorsa, önce diğer taraflarla uzlaşı aramalı.” diye konuştu.

Liu program sırasında, Çin ekonomisinin boyutunun büyük olmasına rağmen, 1 milyar 400 milyonluk nüfusun kişi başına düşen gayri safi milli hasılasının, ABD halkının sadece altıda birine denk geldiğine dikkat çekti.

Liu Xin Çin'in ekonomik sisteminin çeşitli, aktif ve açık olduğunu ifade ederek Çin'de istihdamın yüzde 80'ini, ihracatın yüzde 80'ini, inovasyonun yüzde 65'ini sivil girişimcilerin sağladığını vurguladı.

Liu, internet ve 5G alanlarında önde gelen şirketlerin sivil olduğunu da sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor