Çin'den FedEX'e çağrı

2019-05-29 19:29:55

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'li kargo şirketi FedEX, yanlış adreslere yönlendirilen paketlerle ilgili bir açıklama yapmaya çağrıldı.

ABD'li kargo şirketi FedEX'in Çinli telekomünikasyon devi Huawei'ye ait paketleri izinsiz olarak belirtilen adresler yerine başka ülkelere göndermesi uluslararası toplumun gündemine oturdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin işletmeler arasındaki ticari uygulamalar hakkında genel olarak yorumda bulunmadığına dikkat çekerek, Huawei ve uluslararası kamuoyunun FedEX'ten konuyla ilgili bir açıklama beklemesinin ise makul bir talep olduğunu söyledi.

FedEX'in dünyanın en büyük kargo şirketlerinden olduğunu hatırlatan sözcü, şirketin bir açıklama yapması gerektiğini vurguladı.

Reuters'in 24 Mayıs tarihli haberinde, FedEX'in Japonya'dan Çin'e gitmesi gereken iki paketi ABD'ye yönlendirdiği, Vietnam'dan Huawei'nin bazı Asya ülkelerindeki şubelerine gönderilen diğer iki paketi de ABD'ye göndermeye çalıştığı belirtilmişti.

FedEX şirketi olay hakkında bir açıklama yaparak, "Huawei'nin paketlerine el koyarak ABD'de denetime gönderdiklerine" ilişkin iddiaların gerçeğe aykırı olduğunu savunmuştu. Ancak FedEX'ten daha sonra yapılan açıklamada, Huawei'ye ait paketlerin başka ülkelere gönderilmesinin "hata sonucu" olduğu savunuldu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor