İsrail'de Netanyahu için zaman daralıyor

2019-05-29 15:57:08 CRI

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Nisan ayındaki seçimin ardından Likud lideri Binyamin Netanyahu'ya yeni hükümeti kurma yetkisi verdi. Netanyahu'nun 29 Mayıs'a kadar yeni hükümeti kurması gerekiyor.

Aksi takdirde İsrail siyasetinde ne gibi gelişmeler olacağı, seçimin yenilenip yenilenmeyeceği merak ediliyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, önceki gün İsrail Meclisi'nde yaptığı konuşmada yeni hükümet kurmak için zaman ve umudun hâlâ olduğunu söyledi. Ancak Netanyahu şu ana kadar İsrail Evimiz Partisi lideri Liberman'ı koalisyon hükümetine katılma hususunda ikna edemedi.

Hükümetin kurulması için kilit role sahip İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Liberman da söz konusu koalisyonda yer almak için öne sürdüğü zorunlu askerlik yasa tasarısı şartından geri adım atmıyor.

Koalisyon ortaklarından olan ve Ultra-Ortodoks Yahudileri temsil eden sekizer milletvekiline sahip “Şas” ile “Yahudi Birleşik Tevrat” Partisi'nin yasa tasarısına karşı çıkması nedeniyle Liberman koalisyon hükümetine katılmayı reddetmişti.

İsrail'de 9 Nisan'da yapılan seçimde Netanyahu'nun partisi 36 milletvekili çıkararak birinci olsa da tek başına iktidara gelebilmek için gerekli 61 milletvekili sayısına ulaşmamıştı.

Netanyahu'nun partisinin başı çektiği 5 sağ partinin sandalye sayısı 60'ta kalarak güvenoyu için gerekli 61 milletvekiline ulaşamadı.

Netanyahu ile Liberman arasında arabuluculuk yapan İngiliz Yahudi Fonu Başkanı, hükümet kurma umudundan vazgeçmek için henüz erken olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı'nın Liberman'ı ikna edememesi üzerine ABD Başkanı Donald Trump da devreye girdi. Twitter hesabından paylaştığı mesajında Trump, "İsrail'de koalisyon hükümetinin kurulmasındaki sorunlar umarım çözülür ve Netanyahu ile ben, Amerika ile İsrail arasındaki ittifakı her zamankinden daha güçlü kılmaya devam edebiliriz. Daha yapacak çok şey var." ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı'nın bu mesajı yerel basında İsrail siyasetine yön verme çabası olarak yorumlandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor