“Nadir toprak elementleri Çin'e karşı kullanılamaz”

2019-05-29 10:17:38

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping 20 Mayıs'ta Çin'in orta kesiminde yer alan Jiangxi eyaletine bağlı Ganzhou kentinde bir nadir element şirketinde incelemelerde bulundu.

Xi, burada yaptığı konuşmada, nadir element sektörünün çevreye dost şekilde geliştirilmesine vurgu yaptı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'ndan bir yetkili, dün yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük nadir element tedarikçi ülkesi olarak Çin'in daima açık, eşgüdümlü ve paylaşıma dayalı ilkeler temelinde sektörü geliştirdiğini, ancak Çin halkının ihraç ettiği nadir elementlerin, Çin'in kalkınmasını engelleyecek şekilde kullanılmasını görmek istemediklerini belirtti.

Aynı yetkili, sektör bölümünde küreselleşme eğiliminin korunduğu bugünlerde, koordineli işbirliği olmadan ilerleme kaydedilmeyeceğine dikkat çekti.

Nadir element kaynaklarının öncelikle iç talebe hizmet etmesi ilkesinde ısrar eden Çin, aynı zamanda dünya ülkelerinin uygun talebini karşılamaya da razıdır.

Çin, sahip olduğu nadir element kaynakları ve ürünlerinin çeşitli ileri teknoloji ürünlerinin üretiminde kullanılarak dünya halklarının yaşamını güzelleştirmesinden de memnundur.

Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmeye değinen yetkili, iki ülkenin sektör zincirlerinin birbiriyle iç içe ve birbirini tamamlayıcı olduğunu, bu nedenle işbirliği yerine sürtüşmeye girmenin iki tarafa da zarar getirdiğini dile getirdi.

Yetkili, Çin'in ihraç ettiği nadir elementlerle üretilen ürünlerin, Çin'i kalkınma yolundan caydırmada ve Çin'e baskı yapmada kullanıldığını Çin halkının görmek istemediğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor