Çin: Tibet ile ilgili meselelerde dış müdahaleye karşıyız

2019-05-28 20:10:36 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tibet Özerk Bölgesi ile ilgili meselelerin Çin'in iç işi olduğunu belirterek, bu konuda herhangi bir dış müdahaleye karşı olduklarını açıkladı.

ABD'nin Beijing Büyükelçiliği tarafından kısa süre önce yayımlanan açıklamada, Büyükelçi Terry Branstad'ın yaptığı Tibet ziyareti esnasında, Çin hükümetine Dalai Lama ile görüşme çağrısında bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Branstad'ın ayrıca Tibet'teki dini özgürlükler ve ABD vatandaşlarının bölgeye girişi konularındaki endişelerini de ilettiği ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün yaptığı açıklamada, Tibet Özerk Bölgesi ile ilgili meselelerin Çin'in iç işi olduğunu, herhangi bir ülkenin bu konuya müdahale etmesine karşı çıktıklarını vurguladı.

Açıklamasında, Büyükelçi Branstad'ın Tibet Özerk Bölgesi ve Lhasa Belediyesi yetkilileriyle görüştüğünü dile getiren sözcü, “Çin tarafı, ABD'li büyükelçiye Çin'in etnik ve dini politikaları hakkında bilgi aktardı. Tibet'teki toplumsal ve ekonomik gelişmeleri takdirle değerlendiren büyükelçi, ziyaret sayesinde Tibet ile ilgili konulara dair kavrayışının geliştiğini ifade etti.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor