“Çin-ABD kültürel temasları siyasi amaçlarla sınırlanmamalı”

2019-05-27 20:18:56 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD yönetiminin kültürel temaslara yönelik kısıtlamalarına tepki gösterildi.

ABD yönetimi, son dönemde ulusal güvenlik gerekçesiyle Çin ile ABD arasındaki kültürel temaslara yönelik kısıtlamalar getirmenin yanı sıra, bu ülkeye öğrenim için giden Çin vatandaşlarına dönük inceleme prosedürlerini sıkılaştırdı.

Yale Üniversitesi Rektörü Peter Salovey ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uluslararası öğrenci ve akademisyenlerin önemini vurguladı.

Diğer yandan, Yale Üniversitesi'nin yanı sıra, Stanford Üniversitesi ve California Berkeley Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu ABD'li çok sayıda yüksek öğretim kurumu, yaptıkları açıklamalarda uluslararası öğrenci ve akademisyenlere desteklerini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çin ile ABD arasındaki kültürel temasların, iki ülke halklarının ortak çıkarlarına uygun olduğuna, siyasi amaçlarla ve mantıksızca sınırlanmamaları gerektiğine inanıyoruz.” İfadesini kullandı.

ABD'nin söz konusu girişimlerinin işbirliğine büyük zarar verdiğine ve iki ülkeden akademi çevrelerini kaygılandırdığına işaret eden sözcü, “Washington'u temkinli davranarak iki halkın iradesine saygı göstermeye, karşılıklı anlayış ve dostluğun artırılmasına katkı yapmaya çağırıyoruz.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor