Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Ermenistan'da

2019-05-27 10:23:04

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ile bir araya geldi.

Sarkisyan görüşmede Ermenistan ve Çin halkları arasında uzun geçmişe dayanan dostluk bulunduğunu belirterek Çin'in gelişmesine büyük önem verdiklerine dikkat çekti.

Kuşak ve Yol İnisiyatifini (BRI) destekleyerek uygulama sürecine aktif olarak katılmak istediklerini ifade eden Sarkisyan, Huawei ve diğer Çinli şirketlerin Ermenistan'daki faaliyetlerini memnuniyetle karşıladıklarını, Çin'le lojistik ve madencilik gibi alanlarda işbirliğini derinleştireceklerini söyledi.

Wang Yi görüşmede Ermenistan'ın BRI kapsamında önemli bir işbirliği ortağı olduğunu belirtti.

Wang Yi Ermenistan temasları kapsamında bu ülkenin Başbakanı Nikol Paşinyan'la da bir araya geldi. Paşinyan, Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı sırasında Çin tarafıyla çeşitli konularda önemli mutabakatlar sağladıklarını hatırlattı.

Kuşak ve Yol girişiminin, Ermenistan'ın da üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesi ve terörle mücadele konuları da görüşmede ele alındı.

Wang Yi'nin Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsaganyan ile yaptığı görüşmede, tek taraflılık ve korumacılığa karşı çıkılması gerektiğine dikkat çekilerek, son günlerde sıkça dillendirilen "Medeniyetler Çatışması" tezine de itiraz edilmesinin önemi vurgulandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor