Xi, Brezilya Cumhurbaşkan Yardımcısı Mourao ile görüştü

2019-05-24 20:06:54 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Brezilya Cumhurbaşkan Yardımcısı Hamilton Mourao ile görüştü.

Xi görüşmede, öncelikle Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Messias Bolsonaro'ya selamlarını ileterek, Bolsonaro liderliğindeki yeni Brezilya hükümetinin Çin ile Brezilya arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini geliştirmek için gösterdiği çabaları takdir ettiğini söyledi.

İki tarafın, kendi kalkınmaları açısından birbirini fırsat ve ortak olarak görmesinin önemine değinen Xi, Çin-Brezilya ilişkisinin gelişen ülkelerin işbirliğine örnek olacak şekilde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Xi, Çin'in doğu, Brezilya'nın ise batı yarımküredeki en büyük gelişen ülkeler olduğuna ve iki ülkenin önemli yeni kalkınan piyasaları bulunduğuna işaret etti. Xi, ortaklaşa kalkınma arzusu ve büyük gelişme potansiyeline sahip iki ülkenin, çok kutuplu dünyadaki önemli iki güç olduğunun altını çizdi.

Çin ile Brezilya arasındaki ilişkilerin şu an kritik bir döneme girdiğini vurgulayan Xi, iki tarafın birbirine güvenmesi ve destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Xi, Çin'in Brezilya'nın refahı ve kalkınmasını desteklediğini vurguladı.

Çin ile Brezilya arasındaki işbirliğinin güçlü bir tamamlayıcı niteliğe sahip olduğuna dikkat çeken Xi, Brezilya'yı Kuşak ve Yol inşasına davet ederek, Brezilya'yla kalkınma planlarının kenetlenmesini güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Hamilton Mourao ise, Bolsonaro liderliğindeki yeni Brezilya hükümetinin Çin ile ilişkilere büyük önem verdiğini söyledi.

Çin'in küresel ekonomik büyümeye yaptığı önemli katkıları takdirle değerlendirdiklerini aktaran Mourao, Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırarak, işbirliği ve dostluğu derinleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Mourao ayrıca, ülkesinin kalkınma planıyla Kuşak ve Yol inisiyatifinin kenetlenmesini hızlandırarak, ticaret, bilim ve teknoloji ile inovasyon gibi alanlardaki işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını ve Çin'in Brezilya'ya yatırımları artırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor