İlham Aliyev, Wang Yi'yi kabul etti

2019-05-24 17:29:47 CRI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün, Bakü'deki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

İlham Aliyev görüşmede, Kuşak ve Yol inşasına tam destek vererek, inisiyatife aktif bir şekilde katıldıklarını hatırlattı.

Aliyev, sahip oldukları konumun avantajlarından yararlanarak, enerji, ulaşım, ekonomi, ticaret, imalat ve turizm gibi alanlarda Çin'le işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Çin'i güvenilir bir dost ve ortak olarak gördüklerine dikkat çeken Aliyev, Çin'le ilişkileri geliştirmeyi ülke diplomasisinin bir önceliği olarak belirlediklerini aktardı.

Aliyev, Çin'in deneyimlerinden faydalanarak, Huawei de dahil ileri teknolojiye ve güce sahip Çinli işletmelerin Azerbaycan'daki yatırımlarını genişletmesini beklediklerine işaret ederek, çekirdek çıkarları ile önemli kaygılarına ilişkin sorunlarda Çin'e kararlı destek vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Wang Yi ise, Azerbaycan'la birlikte, iki ülke liderleri arasındaki yüksek karşılıklı güven ve iki ülke arasındaki sağlam siyasi ilişkileri somut işbirliğini hızlandıran güçlü bir itici güce dönüştürmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin Azerbaycan'ın kalkınma stratejisiyle kenetlenmesini sağlamayı arzuladıklarını belirten Wang, Çin'in çekirdek çıkarları ile önemli kaygılarına ilişkin sorunlarda verdiği desteklerden dolayı Azerbaycan'a teşekkür ettiklerini söyledi.

Wang, eskiden olduğu gibi gelecekte de Azerbaycan'ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye devam ederek, Azerbaycan'ın kendi somut koşullarına göre seçtiği kalkınma yolunu destekleyeceklerini ve ikili ilişkilerin geleceğine tam güven beslediklerini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor