“Çin'in teknoloji zorbalığı iddiası mesnetsiz”

2019-05-24 16:12:01 CRI

Çinli uzmanlar, ABD'nin ticari sürtüşmeyi başlattığı dönemden beri Beijing'in Amerikan şirketleri Çinli şirketlere teknoloji transferine zorladığı iddiasının mesnetsiz olduğunu bildiriyor.

Dünya Bankası'nın Eski Başkan Yardımcısı ve Beijing Üniversitesi Ulusal Kalkınma Akademisi Fahri Başkanı Lin Yifu basına verdiği demeçte, yabancı şirketlerin rekabet güçlerini artırmak için teknolojilerini Çin piyasasına getirdiklerini belirtti.

Lin, General Motors ve Ford gibi otomobil şirketlerinin gelirinin çoğunluğunun Çin piyasasından kaynaklandığını, bu yüzden iki şirketin Çin'de en iyi teknolojilerini kullandıklarını ifade etti. Lin, adı geçen iki Amerikan şirketinin Çin'de teknoloji zorbalığına maruz kalmanın aksine kendi ticari çıkarlarını elde etmek için en ileri teknolojilerini Çin'e götürdüklerini savundu.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'ne bağlı Küresel Ekonomik ve Siyasi Araştırmalar Enstitüsü'nün uzmanı Ren Dongyan basına verdiği demeçte ise, Çinli şirketlerin rekabet gücünün artması ve Çin piyasasındaki şartların değişmesi dolayısıyla ABD'nin ekonomik amaçlarla Çin'e mesnetsiz suçlamalar yönelttiğini de kaydetti.

Çin hükümetinin fikri mülkiyet haklarının korunmasına büyük önem verdiğini belirten Çinli uzmanlar, Çin'de yabancı şirketler dâhil bütün işletmelere eşit muamele gösterildiğini ifade ediyorlar.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor