“Hiçbir işletme, diğer ülkelerin siyasi uygulamalarına boyun eğmeyecek”

2019-05-23 19:49:05 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, diğer ülkelerin kendi çıkarları için giriştikleri siyasi uygulamalara hiçbir işletmenin boyun eğmeyeceğini belirtti.

Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, “Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei'nin kısa süre önce basına verdiği demeç, yurtiçinde ve yurtdışında olumlu karşılandı. Huawei'nin açık, kararlı ve hoşgörülü tavrını herkes gördü” dedi.

Çin hükümetinin, Huawei dahil Çinli bilim ve teknoloji işletmelerinin ülke dışında yürüttükleri işbirliğini daha da derinleştirmesini desteklemeye devam edeceğine işaret eden Sözcü, bu durumun dünyada bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmelerin hızlanmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Lu ayrıca, diğer ülkelerin Çinli işletmelere adil, istikrarlı ve öngörülebilir bir ticaret ortamı yaratmasını umduklarını dile getirdi.

Dünya basınında son günlerde çıkan pek çok haberde, ABD hükümetinin sınırlama uygulamasından dolayı bazı yabancı işletmelerin Huawei'ye teknoloji tedariğini keseceği yönünde yorumlar yapılıyor. Ancak Alman Infineo ve Japon Panasonic şirketleri açıklamalar yaparak, Huawei'ye tedariğin kesildiği şeklindeki haberleri yalanladı. İngiliz GSM operatörü EE de, ülkesindeki 5G inşasında Huawei'nin donanımlarını kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

Huawei'den yapılan açıklamada ise, şirketin bazı uluslararası ortaklarının ABD'nin siyasi baskısına maruz kaldığı, ancak Huawei'nin zorlukları aşıp kalkınmaya devam edebileceğine inançlarının tam olduğu vurgulandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor