Çin Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'den domuz eti ithalatı açıklaması

2019-05-23 19:37:46 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'in domuz eti ithalatının denetim ve karantina şartlarına uymaktan başka bir kısıtlaması olmadığını açıkladı.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından kısa süre önce yayınlanan verilere göre, Çinli şirketler son dönemde ABD'den 3 bin 200 tondan fazla domuz eti siparişini iptal etti. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng olağan basın toplantısında konuya ilişkin açıklamada bulundu.

ABD'nin Çin'deki domuz eti ithalatının önemli kaynaklarından biri olduğunu vurgulayan Gao, ABD'den domuz eti satın alıp almamanın ise, işletmelerin kendi talepleri doğrultusunda gerçekleştirdiği bağımsız bir pazar eylemi olduğunu belirtti.

Sözcü, “Bizim aldığımız bilgilere göre, son zamanlarda ekonomik ve ticari sürtüşmelerin artması nedeniyle, yerel işletmelerin ABD pazarına yönelik beklentileri istikrarsızlaştı. Bu da kaçınılmaz olarak normal ticari faaliyetleri etkiliyor.” diye konuştu.

Çin gümrüklerinin istatistiklerine göre, Çin, Almanya, İspanya, ABD, Kanada, Danimarka, Brezilya, Hollanda ve Fransa dahil 15 ülkeden domuz eti ithal ediyor. Çin'in et ithalatında geçen yılın ikinci yarısından itibaren genel olarak artış görüldü. Bu yılın ilk çeyreğinde ise, domuz, dana, koyun ve tavuk etinin toplam ithalatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,6 artarak, 1 milyon 112 bin tona ulaştı. Et ithalatının daha da artması bekleniyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor