Wang Yi: SİÖ'ye üye ülkelerle işbirliğini artıracağız

2019-05-23 11:06:26 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Rus, Pakistanlı, Özbekistanlı ve Hindistanlı mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüştü.

Wang Yi, Bişkek'te düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı kapsamında söz konusu dört ülkenin dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmelerde Çin'in SİÖ'ye üye ülkelerle işbirliğini artıracağı mesajını verdi.

Wang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmesinde küresel durumun hızla değiştiğine işaret ederek, Çin ve Rusya'nın uluslararası ilişkilerin temel kurallarını korumak için kapsamlı stratejik koordinasyonu güçlendirmeleri gerektiğini kaydetti.

Wang Yi, iki ülkenin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in gelecek yıl Rusya'ya yapacağı resmi ziyaret için hazırlıkları özenle tamamlamakta olduğunu hatırlattı.

Bakan Wang, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 70'inci yıldönümü fırsatından faydalanarak kapsamlı stratejik işbirliğini yeni düzeye taşımaları çağrısında bulundu.

Lavrov, Çin ve Rusya'nın ortak çabaları sayesinde SİÖ Dışişleri Bakanları Konseyi'nin son toplantısında dış dünyaya olumlu mesaj yolladıklarına dikkat çekerek, bunun BM merkezli küresel sistemin korunması için büyük önem taşıdığını kaydetti.

İki bakan, ayrıca Venezuela'daki siyasi kriz ve İran nükleer sorunu gibi uluslararası ve her iki tarafı ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulundu.

Wang Yi, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmut Kureyşi ile görüşmesinde ise Çin ve Pakistan arasındaki dostluk bağının Kuşak ve Yol inşası ile sıkılaştırıldığını dile getirdi.

Çin'in Pakistan'ın terörizmle mücadele hususunda uzun vadede harcadığı çabaları takdirle karşıladığını söyleyen Wang, Pakistan'da yaşayan Çin vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumak için tüm olanakların kullanılmasını temenni ettiğini belirtti.

Kureyşi, terörizm ve aşırıcılıkla mücadele konusunda Çin ile aynı hedeflere sahip olduklarına ve bu alandaki işbirliğini yoğunlaştıracaklarına dikkat çekerek, iki ülkenin ortak çıkarlarını ve bölgesel barışı korumaya katkı yapmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Wang Yi, ayrıca Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile bir araya geldi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor