Çin: Nükleer şeffaflık karşılıklı güven olmadan “riyakârdır”

2019-05-23 10:59:10 CRI

Çin: Nükleer şeffaflık karşılıklı güven olmadan “riyakârdır”

Çinli temsilci nükleer şeffaflığın yeterli karşılıklı güven ve birbirinin güvenlik kaygılarına saygı olmadan “riyakâr ve anlamsız” olduğunu söyledi.

Çin'in BM Cenevre Ofisi Temsilci Yardımcısı ve Silahsızlanma Elçisi Li Song dün Cenevre'de düzenlenen silahsızlanma konulu müzakerede şeffaflığın; karşılıklı güveni genişletmeye, yanlış anlaşılmaları gidermeye ve tansiyonu düşürmeye yarayan bir araç olduğunu belirtti.

ABD'li üst düzey yetkililerin, Çin'in nükleer modernizasyon programlarının ölçeği ve kapsamının şeffaflığı konusunda soru işaretlerinin mevcut olduğu yönündeki suçlamalarına cevap veren Li Song, bu suçlamaların “kendi mantığını başkalarına yüklemek” olduğunu belirtti.

Li Song, “Şuna açıklık getirelim; ABD'nin suçlamaları dayanaksızdır. ABD, başka ülkeleri bahane ederek yükümlülüklerinden kaçmaya çalışıyor.” diye konuştu.

ABD'nin Rusya ve Çin ile üçlü nükleer silahlanma kontrolü anlaşmasını imzalama tasarısına da değinen Li, sözde üçlü silahlanma kontrolü müzakerelerinin ne ön koşullarının ne de temelinin bulunduğunu ve Çin'in bu anlaşmaya kesinlikle katılmayacağını vurguladı.

Çin'in barışçı kalkınma ve savunma odaklı nükleer stratejilere bağlı kaldığına dikkat çeken Li, ülkesinin asla nükleer silah kullanan ilk taraf olmayacağını, nükleer silah geliştirmeyen devletleri nükleer silahlarla tehdit etmeyeceğini kaydetti.

Li Song, “Gizli bir stratejik programımız bulunmuyor ve Çin hiçbir ülkeyi nükleer silahlarıyla tehdit etmeyecektir.” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor