Wang Yi'den SİÖ işbirliğini güçlendirme çağrısı

2019-05-23 09:58:51 CRI

Wang Yi'den SİÖ işbirliğini güçlendirme çağrısı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı.

Wang Yi, günümüzde Soğuk Savaş düşüncesinin baş gösterdiğine, hegemonyacı eylemlerin mevcut küresel sistemle uluslararası ilişkiler kurallarını tehdit ettiğine dikkat çekti.

SİÖ'nün uluslararası toplumun önemli bir yapıcı gücü olduğuna işaret eden Wang Yi, tüm üye ülkelerin işbirliğini yoğunlaştırıp, bölgesel istikrar ve kalkınmanın gerçekleştirilmesine katkı sağlamaya devam etmeleri çağrısında bulundu. Bakan Wang, yeni tip uluslararası ilişkilerin inşası ve insanoğlunun kader ortaklığının kurulması için çaba harcanmasını arzuladıklarını söyledi.

Wang Yi konuşmasında SİÖ çerçevesindeki işbirliğinin derinleştirilmesi için beş maddelik öneride bulundu.

Karşılıklı güven ve desteğin artırılmasının önemine değinen Wang Yi, güvenlik işbirliğinin sağlamlaştırılması, bölücülük, terörizm ve dini aşırıcılıktan oluşan “üç kötü güç” ile mücadelenin etkin şekilde yürütülmesi, özellikle “Doğu Türkistan” gibi terörist güçlere ağır darbe indirilmesi gerektiğini söyledi.

Gerçekçi işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Wang, Kuşak ve Yol inisiyatifinin SİÖ'ye üye ülkelerin kalkınma stratejileriyle kaynaşmasının kuvvetlendirilerek bölgesel kapsamlı bağlantının sağlamlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Kültürel değişime de vurgu yapan Dışişleri Bakanı Wang, halklararası dostluğun pekiştirileceğine dikkat çekti.

Wang Yi, SİÖ'nün küresel sorumluluğunu yerine getirerek etki gücünü artırmak için gayret göstermesi, bilhassa BM'nin öncülüğünde çok taraflılıkta ısrarcı olması, küresel yönetişime SİÖ dinamizmini katması ve ticari korumacılığa karşı çıkması gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor