“İran nükleer anlaşmasının uygulanmasını sağlamak tek etkili yol”

2019-05-22 20:06:17 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran nükleer sorununun çözümü için tek gerçekçi ve etkili yolun, nükleer anlaşmanın tam bir şekilde uygulanmasını güvence altına almaktan geçtiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la İran nükleer sorununu görüşmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Lu Kang, “İran nükleer anlaşmasına ilişkin taraflar, daima yoğun temas ve eşgüdüm içindeler. Taraflar, ABD'nin aşırı baskı politikası ve tek taraflı yaptırım uygulamalarının yol açtığı gerginliğe karşı anlaşmayı ve anlaşmanın uygulanmasını kararlılıkla savunacaklarını, ayrıca kendilerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini belirtti.

İran nükleer anlaşmasının tam bir şekilde uygulanmasını güvence altına almak, BM Güvenlik Konseyi'nin bir talebidir. Öte yandan, İran nükleer sorununun çözümü için tek gerçekçi ve etkili yol olarak da uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uymaktadır. Çin ilgili taraflarla birlikte bunun için çaba harcamaya devam edecek ve kendi meşru hak ve çıkarlarını da kararlılıkla koruyacak.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Tarafların görüşmelerde, İran nükleer anlaşmasının önemine değinerek, İran'la karşılıklı yarara dayalı ekonomik ve ticari işbirliği yapmaya gayret göstereceklerini yineledikleri kaydedildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor