“ABD'nin zarar gören taraf olduğu görüşü bilimsel değil”

2019-05-21 19:44:25 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin-ABD ticari ilişkilerinde ABD'nin “zarar gören taraf” olduğu yönündeki mesnetsiz iddianın bilimsel ve profesyonel bir temele dayanmadığını belirtti.

Sözcü Lu, ABD Başkanı Donald Trump'ın kısa süre önce verdiği bir demeçte, iki ülke arasındaki anlaşmanın tamamen eşit olamayacağı, anlaşmanın ABD'ye daha fazla yarar sağlaması gerektiği yönündeki açıklamasını yorumladı.

Lu, bakanlığın günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Ticaret uzmanı değilim. Fakat ‘eşit olup olmadığı' veya ‘kime daha fazla yarar sağlayacağı' ifadelerinin net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Ticari ilişkilerde ikisi aynı şey değildir. Ticari uygulamalarda iki ekonominin birbirine tamamen eşit açılması pek gerçekçi değil. Ekonomik küreselleşme süreci, ülkelerin avantajlarının birbirini tamamladığı ve ülkelerin iletişimde bulunduğu bir süreçtir” ifadesini kullandı.

Karşılıklı yararın, bütün endüstriler ile dışa açılan piyasalar arasında genel yarar ve çıkar dengesi sağlanması anlamına geldiğine dikkat çeken Lu, bir ticaret anlaşmasının tüm alanlara mutlak eşitlik getiremeyeceğini, ancak anlaşmanın iki yönlü dengeye, eşitliğe ve karşılıklı yarara dayanması gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Çin ile ABD arasındaki anlaşmanın tamamen eşit olamayacağını söylemişti. Trump, Çin'in geçmiş ticari uygulamalarından dolayı anlaşmanın ABD'ye daha fazla yarar sağlaması gerektiğini kaydetmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor