“Yabancı yatırımcılar Çin piyasasına hâlâ iyimser bakıyor”

2019-05-21 19:35:09 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, yabancı yatırımcıların Çin piyasasına hâlâ iyimser baktığını belirtti.

Lu, günlük olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi uygulanmasıyla yabancı işletmelerin üretimlerini Çin'den Vietnam ve diğer Asya ülkelerine nakledeceği yolundaki açıklamasını değerlendirdi.

Lu Kang, ABD yönetiminin siyasi sebeplerden dolayı yurtiçinde sık sık bazı mesajlar vermek zorunda olduğuna ve bazen gerçeği dahi göz ardı ettiğine işaret etti.

ABD'nin ticaret kurallarını bozan girişimlerinin Çin ile ABD'nin de dahil olduğu uluslararası piyasada bazı engeller yarattığını vurgulayan Lu, ancak işletmelerin en son yine ekonomik görünüm doğrultusunda stratejik değerlendirmeler yaparak yatırım politikaları ayarlayacağını ifade etti.

Sözcü, “Aslında ABD'nin Çin ürünlerine ek gümrük vergisi tehditlerine rağmen, yabancı yatırımcılar Çin piyasasına hâlâ iyimser bakıyor. Japon JETRO şirketi tarafından yeni yayımlanan bir rapora göre, Japon işletmelerinin ihracatı, yurtdışı yatırımı ve sınır ötesi e-ticaret stratejilerinde Çin piyasası hep birinci sırada bulunuyor. Kısa süre önce düzenlenen İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirvesi sırasında ise 64 milyar dolardan fazla işbirliği sözleşmesi imzalandı. Bütün bunlar, dünya ekonomisinin belirsizliklerle dolu olduğu bir zeminde, yabancı işletmelerin somut adımlar atarak genel tutumlarını yani Çin ekonomisine yönelik kararlı güveni sürdürdüğünü kanıtlıyor.” şeklinde konuştu.

Sözcü ayrıca, Çin'in eskiden olduğu gibi gelecekte de yabancı işletmeleri ülkeye yatırım yapmaya davet edeceğini ve yabancı yatırımcılara daha istikrarlı, adil, şeffaf ve öngörülebilir bir ticaret ortamı yaratacacağını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor