Tacikistan Devlet Başkanı Rakhmonov, Wang Yi'yi kabul etti

2019-05-21 17:14:26 CRI

Tacikistan Devlet Başkanı Emomali Rakhmonov dün, başkent Duşanbe'de Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Çin'le ilişkilerin geliştirilmesinin her zaman Tacikistan'ın diplomasisinin önceliğini oluşturduğuna dikkat çeken Emomali Rakhmonov, ulusal kalkınma stratejilerinin Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenmesini 2030 yılına kadar sağlamayı arzuladıklarını dile getirdi.

Rakhmonov, Çin'le ekonomi, ticaret, tarım, bilim ve teknoloji, kültür ile altyapı inşası alanlarındaki somut işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Rakhmonov ayrıca, Çin'le uluslararası ve bölgesel meselelerdeki işbirliğini yoğunlaştırmanın yanı sıra, “üç kötü güç” olarak nitelendirilen terörizm, bölücülük ve aşırıcılık ile sınır ötesi organize suçlarla ortaklaşa mücadeleyi arttıracaklarını vurguladı.

Wang Yi ise görüşmede, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kuran Çin ile Tacikistan'ın insanlık için kader ortaklığı oluşturulması sürecinde bütün ülkelere öncülük etmesi gerektiğini söyledi.

Tacikistan'ın enerji, ulaşım, tarım ve sanayileşme alanlarında kalkınma stratejisini geliştirmesine destek verdiklerine işaret eden Wang Yi, Kuşak ve Yol inşasının Tacikistan'ın ulusal kalkınma stratejisiyle entegre edilmesi için çaba harcayacaklarını aktardı.

Wang, iki ülkenin “üç kötü güç” ve sınır ötesi organize suçlarla mücadeleyi güçlendirmeye devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor