Huawei: Android ekosistemini geliştirme becerimiz var

2019-05-21 09:54:26 CRI

Çin'in telekomünikasyon devi Huawei, şirketin Android ekosistemini geliştirme konusundaki becerilerinin tam olduğunu açıkladı.

ABD'li Google şirketi, Android ekosistemi konusunda Huawei'ye teknik desteği keseceklerini açıkladı.

Huawei'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, şirketin Android ekosistemini geliştirme konusundaki becerisinin tam olduğu belirtildi. Açıklamada, Çin piyasasında akıllı telefon ve tabletler de dâhil olmak üzere Huawei ve Rongyao markalı ürün ve hizmetlerin Google'nin adımından etkilenmeyeceği vurgulandı.

Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı, bir duyuru yayımlayarak, Huawei ve ticari ortaklarına uygulanan ticaret yasağının 90 günlüğüne erteleneceğini açıkladı.

Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei, şirketin Shenzhen'deki genel merkezinde Çinli basın kuruluşlarına yaptığı açıklamada, Washington'un bu adımının Huawei için anlamsız olduğuna işaret ederek, ABD'li siyasetçilerin bu girişimlerinin Huawei'nin gücünü küçümsediklerini gösterdiğini, şirketin 5G çalışmalarının bundan etkilenmeyeceğini söyledi.

Huawei'nin ABD menşeli çipleri “küs bir şekilde dışlamayı istemediğine” dikkat çeken Ren, ancak ABD kaynaklı çip tedarikinde sıkıntı yaşanması hâlinde, kendi alternatiflerine sahip olduklarını belirtti.

Ren Zhengfei, Avrupa ülkeleriyle yakın koordinasyonu sürdürmekte olduklarına işaret ederek, düşük enerji tüketimine sahip 5G teknolojisinin Avrupa ülkelerine son derece uygun olduğunu ifade etti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor