“Kore Yarımadası sorununda tüm tarafların meşru kaygıları dengelenmeli”

2019-05-20 19:37:48 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kore Yarımadası sorununda bütün taraflarının meşru kaygıları arasında denge sağlanmasının çözüm için kritik bir nokta olduğunu belirtti.

Günlük olağan basın toplantısında Kore Yarımadası sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Lu Kang, Çin'in yarımadadaki sorunun siyasi diyalog yoluyla ve barışçıl bir şekilde çözülmesine öteden beri destek verdiğini hatırlattı.

Sözcü, “Kuzey Kore ve ABD'nin aynı yöne ilerlemesini, diyalog kurarak somut sonuçlar elde etmesini ve sorunu barışçıl bir çözüme bağlamasını arzuluyoruz.” diye konuştu.

Lu ayrıca, Çin'in uluslararası toplumla birlikte, ABD ve Kuzey Kore'nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve yarımadada barış mekanizması kurulması çabalarını desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Japonya'da yaşayan Kuzey Koreliler Birliği'nin resmi yayın organı The Choson Sinbo gazetesinde kısa süre önce yer alan bir yazıda, Kuzey Kore ve ABD liderleri arasında Hanoi'de gerçekleşen görüşmede, ABD'nin her şeyden önce Kuzey Kore'nin nükleer programlarından vazgeçmesinde ısrar etmesinin bir anlaşmaya varılamamasına neden olduğu kaydedilmişti.

Yazıda, ABD'nin yalnızca kendi isteklerine odaklanan, kibirli diyalog tavrından vazgeçmesi durumunda görüşmelerin devam edebileceği vurgulanmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor