Çinli yetkili: Finansal istikrar kur istikrarına dayanak sağladı

2019-05-20 11:23:12 CRI

Çinli yetkili: Finansal istikrar kur istikrarına dayanak sağladı

Çin'de merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı ve Çin Devlet Döviz İdaresi Başkanı Pan Gongsheng, döviz piyasasının istikrarının korunacağını, RMB kurunun makul ve dengeli bir seviyede tutulacağını açıkladı.

Pan Gongsheng, dün basına yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinin işleyişinde genel olarak istikrar görüldüğüne ve makro ekonominin temel göstergelerinin iyi olduğuna işaret ederek, bunun döviz piyasası ile kur istikrarı için de güçlü bir dayanak oluşturduğunu belirtti.

Çin döviz piyasasının bu yıl genel itibarıyla istikrarlı bir tablo ortaya koyduğunun altını çizen Pan, Çin'e yabancı sermaye akışının arttığına ve ülkenin döviz rezervinde istikrarlı bir yükseliş görüldüğüne, bunun da döviz piyasasının geleceği için olumlu olduğuna dikkat çekti.

Çin'in finans sektöründe dışa açılmayı genişleteceğini ifade eden Pan Gongsheng, sınır ötesi ticaret ve yatırım kolaylıklarını artıracaklarını, yabancı yatırımcıların yasal haklarını etkin şekilde koruyacaklarını ve elverişli bir yatırım ortamı oluşturacaklarını söyledi.

Çinli yetkili, Çin'in döviz piyasasındaki dalgalanmalarla mücadelede zengin tecrübelere ve yeterli politik araçlara sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor