APEC'den çok taraflı ticarete destek çağrısı

2019-05-19 17:01:44

Şili'nin Viña del Mar kentinde dün sona eren Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) 25. Ticaret Bakanları Toplantısı'nda çok taraflı ticaret sistemine destek verilmesi çağrısında bulunuldu.

Toplantıda onaylanan deklarasyonda, “Bogor Hedefleri”nin hayata geçirilmesinin hızlandırılmasının yanında, Asya-Pasifik bölgesinde serbest ve açık bir yatırım ortamı yaratılması ile bölgesel ekonomik entegrasyonun derinleştirilmesi kararlarının alındığı bildirildi.

Deklarasyonda, APEC'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) küresel ticarete yaptığı katkıları kabul ettiği ve örgütün çalışmalarının iyileştirilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını desteklediği vurgulandı.

Toplantıya katılan Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang, düzenlenen basın toplantısında, ticarette korumacı eğilimlerin yükseldiği ve çok taraflı ticaret sisteminin ciddi zorluklarla karşı karşıya bulunduğu günümüzde, imzalanan deklarasyonun dünyaya çok güçlü ve olumlu bir sinyal verdiğini söyledi.

Li Chenggang, deklarasyonun APEC üyelerinin kurallara dayalı, ayrımcılık içermeyen, şeffaf ve kapsayıcı bir çok taraflı ticaret sistemini desteklemelerinin yanı sıra, DTÖ'nün kurallarının ve otoritesinin korunmasını savunduklarını gösterdiğini ifade etti.

APEC Liderler Zirvesi, kasım ayında Şili'de düzenlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor