Yorum: Huawei'nin ABD'ye yanıtı, “barışta da tehlikeye hazırlıklı olma” ruhunu gösterdi

2019-05-19 16:33:22 CRI

Yorum: Huawei'nin ABD'ye yanıtı, “barışta da tehlikeye hazırlıklı olma” ruhunu gösterdi

Yazar: Sheng Yuhong

ABD Ticaret Bakanlığı, 16 Mayıs'ta hiçbir kanıt olmaksızın Çinli Huawei ve şirketle bağlantılı 70 işletmenin “entity list” adı verilen listeye alındığını, Huawei'nin ABD'li şirketlerden teknoloji veya parça ithal etmesinin yasaklandığını açıkladı.

ABD'nin sınırları zorlayan bu eylemi, Huawei'nin candamarlarını kesmeyi, Çin'in ileri teknolojileri geliştirmesini önlemeyi ve ABD'nin küresel teknolojik hegemonyasını korumayı amaçlıyor.

Ancak, Washington'u şaşırtan şey ise Huawei'nin hemen onlarca yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen alternatif çözüm paketini uygulamaya sokarak, şirketin çoğu ürününün stratejik güvenliğinin ve tedarik sürekliliğinin güvence altına alındığını duyurması oldu. Washington'un sınırları zorlayan eylemine Huawei, uzun vadeli stratejik vizyonu ve üstün inovasyonuyla benimsediği “barış zamanında da tehlikeye karşı hazırlıklı olma” ruhuyla karşılık verdi.

Dünyanın en büyük siber donanım tedarikçisi olarak Huawei, 20 yıldan fazla süren uluslararası gelişme evresi sonrasında 170 ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya nüfusunun üçte birinden fazlasının günlük iletişim ihtiyaçlarına hizmet sağlıyor.

Ancak, Huawei'nin ABD'deki gelişimi ise olağan dışı iniş çıkışlara sahip. Bazı birleşme ve devralma projelerinde engellenmesinden, sözde “ulusal güvenlik soruşturmasına” uğramasına kadar Huawei, daima ABD'li başlıca operatörlerin ağ altyapısı inşası süreçlerinden dışlanıyor.

Tüm bunlara rağmen Washington'un endişesi bitmiş değil; zira şu an Huawei, 5G patentleri sayısı açısından dünyada ilk sırada.

Sektörün bir sonraki rekabet alanı ise daha hızlı ve daha az gecikmeli 5G ağları inşa etmek olacak. Küresel teknolojinin hegemonu ABD, uzun süredir 5G'yi “kazanması” gereken ve diğerlerinin katılmasına da müsaade etmek istemediği bir yarış olarak görüyor.

Başkalarına yasaklar getirmek yerine rekabet gücüne dayanarak kazanma iddiasında bulunuyor gibi gözükse de ABD, “ulusal güvenlik” kavramını korumacılığı uygulamak için bir araç olarak kullanıyor; “kapıları kapatma” ve “müttefiklerini tehdit etme” gibi yöntemlerle Huawei'ye karşı küresel bir “infaz emri” veriyor.

Ancak, ABD yönetimi bu girişimleriyle ülkeyi daha güvenli ve daha güçlü hâle getiremeyeceği gibi, Huawei ile işbirliği yapan ABD şirketleri üzerinde de güçlü etkilere yol açacak. Ülkede on binlerce kişilik istihdam bu süreçten etkilenecek, küresel tedarik zincirindeki işbirliği ve teknolojik gelişmeler dev zararlar görecek.

Örneğin, Qualcomm ve Xilinx gibi ABD'li şirketler, Huawei'nin başlıca işbirliği ortakları. ABD'nin ihracat yasağının açıklanmasından hemen sonra bu şirketlerin hisse senetlerinde keskin düşüşler görüldü. Washington'un bu girişimi, sadece başkalarını değil, kendisini de zarara uğrattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor