Beijing'de otomatik sürüş pilot bölgesi kurulacak

2019-05-19 15:29:21 CRI

Çin'in başkenti Beijing'in Haidian bölgesinde 100 kilometrekare genişliğinde bir otomatik sürüş pilot bölgesi kurulacak.

Bölge yönetimi tarafından bugün yayımlanan açıklamada, akıllı bağlantılı araçlar (ICV) sektörüne öncülük etmek üzere kurulacak otomatik sürüş pilot bölgesinin kapalı test alanının kullanıma hazır olduğu bildirildi.

Test alanının 5G ağına erişimi sağlanacak ve alanda akıllı kod tamamlama (IntelliSense) ile araç-yol koordinasyonu gibi ileri teknolojiler kullanılacak.

Açıklamada, ayrıca akıllı temizleme ve akıllı otobüs gibi pilot projelere de maddi yardım sağlanacağı ifade edildi. “Otomobil beyni” olarak adlandırılan bulut kontrol ve yüksek hassasiyetli dinamik harita gibi teknolojileri geliştirmek için platform tesis edilmesinin yanı sıra, işlemci çipi gibi büyük önem taşıyan teknolojilerin ve parçaların geliştirilmesine de destek verilecek.

Akıllı bağlantılı araçların, akıllı sağlık, bilim ve teknoloji parkı, akıllı semt, akıllı ulaşım ve insansız mahalle bakkalı gibi halkın günlük yaşamını yakından ilgilendiren alanlarda kullanılmak üzere tasarlanacağı ifade edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor