Yapay Zekâ ve Eğitim Konferansı, Beijing Konsensüsü ile sonlandı

2019-05-19 15:18:30 CRI

Dünya genelindeki 100'den fazla ülke ile 10 uluslararası örgütten yaklaşık 500 temsilci, başkent Beijing'de düzenlenen Uluslararası Yapay Zekâ ve Eğitim Konferansı'nda buluştu.

Küresel eğitimin geleceğinin masaya yatırıldığı konferans, Beijing Konsensüsü başlıklı sonuç belgesinin imzalanmasıyla dün sona erdi.

Konferans kapsamındaki forum ve alt forumlarda eğitime bakış, eğitim politikalarının oluşturulması, eğitimin kalitesi ve kapsayıcılığı gibi konular tartışıldı.

İmzalanan Beijing Konsensüsü'nde, farklı ülkelerde yapay zekânın eğitimle kaynaştırılması, yapay zekâ aracılığıyla daha açık ve esnek eğitim sistemleri oluşturulması ve tüm halkların adil ve kaliteli ömür boyu öğrenme fırsatına kavuşturulması için gerekli politikaların hazırlanması önerisinde bulunuldu.

Beijing Konsensüsü'nde yeni gelişen yapay zekâ teknolojileriyle ilgili sorunlara dair araştırmalara destek verilerek, eğitimde inovasyon için etkili strateji ve uygulamaların keşfedilmesi gerektiği de belirtildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Temsilcisi Stefania Giannin, kapanışta yaptığı konuşmada, UNESCO'nun yapay zekâ ve eğitim alanındaki siyasi diyalog ve ortaklık ilişkilerine öncülük ederek BM 2030 Gündemi'nin hayata geçmesi için çalışacağını kaydetti.

Çin Eğitim Bakan Yardımcısı ve Çin UNESCO Ulusal Komisyonu Başkanı Tian Xuejun de konuşmasında, Çin'in UNESCO ve üye ülkelerle işbirliğini sürdürerek Beijing Konsensüsü'nün yerine getirilmesi için çaba harcayacağını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor