Şinzo Abe ile Yang Jiechi görüştü

2019-05-18 16:15:39

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, dün başkent Tokyo'da Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi ile bir araya geldi.

Yang Jiechi, görüşmede Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerin yeni bir tarihî başlangıç noktasında önemli fırsatlarla karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti.

İkili ilişkilerin “dört siyasi belge”nin ve iki ülke liderlerinin vardığı uzlaşıların rehberliğinde, karşılıklı siyasi güvenin artırılması ve barış, dostluk ve işbirliğinin genel yönünün kavranmasının yanı sıra, ikili ilişkilerin doğru istikamette ve istikrarlı şekilde ilerletilmesi için Tokyo ile birlikte çalışmaya hazır olduklarının altını çizdi.

Yang, görüşmede ayrıca Çin'in Osaka'da düzenlenecek G20 Zirvesi'nin uluslararası toplumun güvenini ve olumlu beklentilerini artıracağı, dünyanın ekonomik gelişmesine pozitif enerji aşılaycağı kanısında olduğunu ifade etti.

Görüşmede, Japonya'nın G20 Osaka Zirvesi'ne adalet ve eşitlik ilkeleri temelinde evsahipliği yapacağını ifade eden Şinzo Abe, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Osaka'da görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi. Abe, ikili ilişkileri ilerletmek ve ilişkilerde yeni bir dönem açmak için daha büyük çaba harcayaraklarını da kaydetti.

Diğer yandan, Yang Jiechi Japonya ziyareti esnasında, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve Baş Kabine Sekreteri Yoşihide Suga ile ikili görüşmelerde bulundu.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor