Çin'in BM temsilcisi: Dış baskılara hiçbir zaman boyun eğmedik

2019-05-18 14:56:35

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, “Çin, dış baskılara hiçbir zaman boyun eğmedi. Meşru hak ve çıkarlarımızı koruma becerisine sahibiz ve bu konuda kararlıyız.” dedi.

Ma Zhaoxu, dün New York'ta düzenlenen Çin ile ABD arasındaki ticari ilişkilere dair basın toplantısında, konuyla ilgili ayrıntıları ve Çin'in duruşunu açıkladı.

Ma, geçen yılın aralık ayında Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen G20 Zirvesi'nde Çin ve ABD liderlerinin karşılıklı eşitlik ve yarar temelinde işbirliği yapılması, fikir ayrılıklarının bir kenara bırakılarak koordinasyon, işbirliği ve istikrara dayalı ikili ilişkilerde ilerleme kaydedilmesi hususlarında mutabık kaldığını hatırlattı.

Yürütülen müzakerelerde Çin'in daima anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmede ısrar ettiğini ve müzakere kapısını açık tuttuğunu ifade eden Ma Zhaoxu, ABD'nin ise eşitlik ve karşılıklı yarar ilkelerini hiçe sayarak Çin'e aşırı baskı uygulamaya çalıştığını ve ticari sürtüşmenin tırmanmasına yol açtığını belirtti.

Söz konusu sorunların ABD'nin ticari zorbalığının bir sonucu olduğunun altını çizen Çinli temsilci, mevcut durumun sorumluluğunun da tamamen Washington'a ait olduğunu ifade etti.

Çin'in bir ticaret savaşı istemediğini, ancak savaştan da korkmadığını vurgulayan Ma, “Çin, dış baskılara hiçbir zaman boyun eğmedi. Meşru hak ve çıkarlarımızı koruma becerisine sahibiz ve bu konuda kararlıyız.” dedi.

Ma Zhaoxu, basına yaptığı açıklamada, ABD'nin Çin'e uyguladığı gümrük tarifelerinin ne Çin ile ABD'ye ne de diğer ülkelere fayda getirebileceğini dile getirdi.

Tarafların karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde, çifte kazanca dayalı bir anlaşma için ortak çaba harcamasını arzuladıklarını ifade eden Ma, “Ticaret müzakerelerinde samimiyet gösterilmeli ve ilkeler takip edilmeli.” diye konuştu.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma, ekonomiyle ilgili yaptığı değerlendirmede de “Çin ekonomisinin bir gölcük değil deniz olduğunu” vurgulayarak, uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı büyümeyi garantileyen koşullara sahip olduklarını belirtti.

Ekonominin kaliteli büyümesini destekleyen unsurların yanı sıra, uzun vadeli istikrar eğiliminin değişmediğine işaret eden Ma, “Kendi yol haritamız doğrultusunda reform ve dışa açılma adımlarını kesmeyerek, ekonominin yüksek kaliteli kalkınması yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor