Huawei'nin şirket içi mektubu Çin'de gündem oldu

2019-05-17 21:41:30

Huawei'ye bağlı yarı iletken şirketi HiSilicon'un şirket içi mektubunda, ABD'nin yasakları için hazırlıklı olunduğu belirtildi.

Washington'un Huawei'ye getirdiği ABD teknolojik ürünlerini satın alma yasağının açıklanmasının hemen sonrasında şirketin iç yazışma sisteminde HiSilicon Başkanı He Tingbo imzalı bir mektup yayımlandı.

Çin kamuoyunun gündemine oturan mektupta, HiSilicon Başkanı He Tingbo, ABD'nin küresel teknolojik ve endüstriyel işbirliğini acımasızca yıkarak çılgınca bir karar aldığını, Huawei'yi asılsız gerekçelerle ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Dairesi'nin “entity list” adını verdiği, ülkenin ulusal güvenliğine aykırı faaliyetler yürüttüğü savunulan şirketlerin yer aldığı listeye dâhil ettiği belirtildi.

He Tingbo, bu durumda Huawei'nin müşterilerine hizmet sağlama taahhüdünü yerine getirmek için şirketin güvenlik kabininde “yedek” olarak bulundurulan çiplerin “resmen görevlendirildiğini” ifade etti.

Söz konusu çiplerle Huawei ürünlerinin çoğunun “stratejik güvenliğinin” sağlandığını dile getiren He, ürün tedarikinin sürdürülebilirliğinin de güvence altına alındığını belirtti.

HiSilicon Başkanı He, mektubunda “Gelecekte daha çetin bir yol bizi bekliyor. Cesaret, azim ve zekâmızla azami baskı altında da dimdik durarak ilerleyeceğiz. Fırtına, hakiki kahramanlıkları ortaya çıkarır. Nuh'un gemisini yaptıran zorluklardır.” dedi.

Huawei'ya bağlı HiSilicon, son 10 yılda Çin'in en büyük yarı iletken şirketleri arasına girdi. 2018 yılında dünyaca ünlü silikon üreticisi AMD'yi geride bırakan şirket, dünyada silikon tasarımı yapan beş büyük şirketten biri oldu.

İngiliz IHS Markit tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, HiSilicon'un 2017 yılında 4 milyar ABD Doları civarında olan cirosu, 2018 yılında 5,5 milyar ABD Doları seviyesine çıktı.

HiSilicon'un en tanınmış ürünü olan Kirin çipleri Huawei'nin akıllı telefonlarında yaygın şekilde kullanılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor