Çin'den Fransa'nın Huawei kararı üzerine açıklama

2019-05-17 19:35:10

Çin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Çinli şirketlerin ülkesindeki 5G inşasına katılımıyla ilgili açıklaması sonrasında, daha fazla ülkeyi olgulardan hareket ederek kendi bağımsız tercihini yapmaya çağırdıklarını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün yaptığı açıklamada, başka bir ülkeye karşı “teknoloji savaşı” veya “ticaret savaşı” başlatmanın uygunsuz olduğunu belirtti. Macron, Fransa'nın çok taraflılıkta ısrar ederek, Huawei veya diğer şirketlere yönelik engellere başvurmayacağını dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, başkent Beijing'de bugün yaptığı açıklamada, Macron'un Çinli şirketlerin Fransa'daki 5G inşasına katılımı konusunda ortaya koyduğu adil tavrı övgüyle değerlendirdiklerini ifade etti.

Sözcü Lu Kang, Çin'in daha fazla ülkeyi siyasi tercihlerini bağımsızca ve kendi çıkarlarıyla uyumlu olarak yapmaya, adil, eşitlikçi ve ayrımcılığın bulunmadığı piyasa ortamını korumaya çağırdığını belirtti.

Lu Kang, günümüzün küreselleşen dünyasında 5G'nin geliştirilmesinin ve kullanılmasının ülkeler arasındaki iletişim ve işbirliğine bağlı olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Sözcü, “ABD'nin siyasi maksatlarla 5G'nin geliştirilmesi ve kullanılması ile bu alandaki işbirliğini engellemesi, ‘ulusal güvenlik standartlarını' istismar etmesi, ilgili sorunları siyasileştirmesi ve belli şirketleri sınırlayan ayrımcı uygulamalara başvurması, 5G'nin gelişmesine yararlı olmadığı gibi, adil rekabete de aykırı. Bu, en nihayetinde hiçbir ülkenin çıkarına uygun değil.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Almanya Federal İnternet İdaresi Başkanı Jochen Homann, dün düzenlenen yıllık basın toplantısında, Almanya'daki 5G ağının inşası sürecinde Huawei'nin dışlanmasına karşı çıktıklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor