Çin: ABD'nin ek vergileri için gerekli önlemler alınacak

2019-05-17 17:18:13

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Sözcüsü Meng Wei, Çin ve ABD arasındaki ticaret sürtüşmesinin Çin ekonomisinin gelişmesine yönelik etkilerinin genel itibarıyla kontrol edilebilir düzeyde olduğunu kaydetti.

Sözcü Meng, bugün başkent Beijing'de yaptığı açıklamada, Çin'in ABD'nin uyguladığı yeni tarifelerin olası etkilerini kapsamlı şekilde değerlendireceğini ve ekonominin işleyişinin makul bir aralıkta sürdürülmesi için gerekli tedbirleri alacağını vurguladı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun açıkladığı verilere göre, nisan ayında Çin'de ekonomik büyüme, istihdam, mal fiyatları ve piyasa canlılığı gibi endekslerin tamamında istikrar görüldü.

ABD'nin yeni gümrük tarifelerinin sadece Çin ve ABD için değil, tüm dünya için zararlı olduğuna işaret eden Meng, Çin'in bu duruma vereceği en kritik yanıtın kendi işlerini en iyi şekilde tamamlamak olduğunun altını çizdi.

Alınacak tedbirlere de değinen sözcü, Çin'de güçlü bir iç piyasanın oluşumuna hız verileceğini, iş ortamının iyileştirilerek mülkiyet ve fikri mülkiyet haklarının etkin şekilde korunması için reform önlemlerinin kararlılıkla hayata geçirileceğini belirtti.

Sözcü Meng Wei, “Bu mühim stratejik fırsat dönemini en iyi şekilde kullandığımız, sağlıklı gelişme eğilimlerini koruduğumuz ve özgüvenimizi artırıp görevlerimizi yerine getirdiğimiz takdirde dış kaynaklı risklerle etkin şekilde başa çıkabileceğimize inanıyoruz. Tarih, Çin ekonomisinin bu fırtınada büyüyüp gelişeceğini kanıtlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor